Ankieta: Polska scena polityczna po Tusku

Drukuj

Kto najbardziej cieszy się z wyjazdu Donalda Tuska do Brukseli? Przyjaciele, czy nieprzyjaciele otworzyli szampana?

Cieszą się wszyscy, którzy liczą na wyciągnięcie korzyści z tej sytuacji i tu tę radość jak i obawy podzielają zapewne różne strony sceny. A precyzyjniej różni ludzie. To przedsmak tego co będzie się działo jak ze sceny będą schodzić liderzy tacy jak Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Leszek Miller. Jednak tym razem „płonne nadzieje, próżny trud” myślę, że tak naprawdę Donald Tusk będzie trzymał rękę na pulsie. Kryzysu nie będzie, a opozycja wcale nie będzie miała lżej.

Po Tusku – nowa Platforma czy nowe platformy? Czy PO przetrwa brak Tuska?

Nic się nie zmieni. Platforma ma fantastyczne spoiwo … wspólne zależności i trudną przeszłość. Donald Tusk wyznaczy następcę i prawdopodobnie przynajmniej do wyborów prezydenckich nic się nie wydarzy, później być może będzie próbował coś robić Bronisław Komorowski, bo już teraz przejawia niezdrową ambicję meblowania gabinetu premiera, kiedy w tym konkretnym przypadku nie ma nic do powiedzenia przy konstruktywnym wotum nieufności.

Z kim będzie walczył Jarosław Kaczyński? Jak brak  Donalda Tuska wpłynie na duopol PO-PiS?

PiS ma ewidentnie największy problem z narracją. Tym bardziej, jak premierem zostanie Ewa Kopacz, bo zdziwiłbym się gdyby nie została. Polacy nie lubią jak kopie się kobiety, nawet w polityce o czym boleśnie przekonał się np. inicjator referendum warszawskiego Piotr Guział, który przesadził z negatywną kampanią wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz. Być może doczekamy się w końcu bardziej racjonalnej debaty politycznej, ale tu chyba jednak reprezentuję swoje własne myślenie życzeniowe.

Kto będzie premierem po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych?

Ten kto nim dziś zostanie. Czyli prawdopodobnie Ewa Kopacz, której wielu nie docenia, a w moim przeświadczeniu niesłusznie. Wykonała dużą pracę nad sobą. Jest sprawna medialnie. Jedyny znak zapytania jaki jest w jej przypadku to umiejętności ułożenia sobie partii, ale tu przypuszczam, że Donald Tusk będzie bardzo pomocny. Dla Platformy to szansa na zupełnie nowe otwarcie, a jest ona silna słabością opozycji, która po prostu grzęźnie w różnych dziwacznych narracjach.

Twitter: https://twitter.com/MariuszGierej

images (1)

Czytaj również
*
MariuszGierej