Apel do Senatorów RP w sprawie 16 milionów na Świątynię Opatrzności Bożej

Drukuj

Apelujemy do Pań i Panów senatorów – naprawcie błąd Sejmu i przywróćcie środki polskiej kulturze, sprawy kultu pozostawiając decyzjom finansowym jego wyznawców.

Szanowne Panie i Panowie Senatorowie,

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w trzecim czytaniu ustawy budżetowej na rok 2015 przyjął poprawkę, którą przenosi kwotę 16 mln zł wydatków majątkowych na pozostałe działania w zakresie kultury (rozdz. 92105) do rezerwy celowej w części 83 jako „Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym na Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej”.

Rolą Senatu w procesie legislacyjnym jest jego kontrola nad stanowieniem prawa na ostatnim etapie – po ustaleniu kształtu sejmowych kompromisów.  Senat jest tym miejscem, gdzie można naprawić błędy izby niższej.

Za taki błąd uznajemy opisaną na wstępie poprawkę. Dotowanie związków wyznaniowych z państwowych funduszy jest sprzeczne z polskim prawem.  Jest publiczną tajemnicą, że kolejne dotacje Ministerstwa Kultury i samorządów, pod pozorem finansowania powstających w ŚOB muzeów, są faktycznym wsparciem budowy miejsca kultu. Przyłączenie się do tego procederu ustawodawcy jest działaniem niemoralnym i bezprawnym. Każe wątpić czy decyzje parlamentarzystów są podejmowane w interesie ogółu obywateli czy pod dyktando najbardziej wpływowych grup.

Apelujemy do Pań i Panów senatorów – naprawcie błąd Sejmu i przywróćcie środki polskiej kulturze, sprawy kultu pozostawiając decyzjom finansowym jego wyznawców.

Nie lękajcie się hierarchów kościelnych i partyjnych notabli, zawierających swoje układy i układziki. To nie oni, ale ogół obywateli jest suwerenem. To obywatele wybierają Was na swoich reprezentantów, byście strzegli zbiorowego interesu a nie interesów poszczególnych grup. Stańcie w obronie prawa, uczciwości i zasad – tych, które obowiązywać powinny nas wszystkich, katolików, innowierców, niewierzących. Nas wszystkich – obywateli Rzeczypospolitej, równych wobec prawa i siebie nawzajem, połączonych wspólnymi sprawami publicznymi, a posiadającymi prywatnie odrębne systemy wartości.

Apelujemy do Was – zapomnijcie na chwilę o bieżących rozgrywkach politycznych, jesteście Senatem, kto jeśli nie Wy może strzec praw i interesów Rzeczpospolitej i wszystkich jej obywateli? Naprawcie błąd Sejmu w ustawie budżetowej na rok 2015.

Redakcja Liberte!

 

Treść apelu i wzory list do zbierania podpisów znajdziecie TUTAJ

29 grudnia apel wraz z listami poparcia złożymy w Senacie RP. Spotkanie wolontariuszy zbierających podpisy, przekazywanie list z podpisami  28.12 (niedziela), 16:00, Nowy Świat 58 (róg Ordynackiej), Szkoła Dziennikarstwa Melchiora Wańkowicza 

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!