JEDZMY PAPRYKĘ!

Drukuj

Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, jak wspaniale mobilizują się zachodnioeuropejscy liberałowie. Miliony giną z głodu w Korei – ‚nie ma problemu’. Mnisi w Birmie zamienieni zostali w zwierzynę łowną – ‚nie nasza sprawa’. Mugabe angażuje swoich weteranów w kolejną rundę masakr członków partii opozycyjnych – ‚to daleko’. Zupełnie inaczej ma się jednak sprawa w przypadku Izraela, który odpowiada na rakietowe zaczepki Hamasu w sposób ‚nieproporcjonalny’ lub ‚dysproporcjonalny’ – ‚powstrzymajmy rzeź! Bojkotujmy izraelskie produkty!’. W porządku, mogę nie jeść papryki albo ziemniaków z Izraela, mogę też namówić wszystkie znajome do zaprzestania używania kosmetyków z Morza Martwego i przez to stanę się wybawcą Palestyńczyków zatrzaśniętych w Strefie Gazy. Z pewnością Hamas przyśle mi kartkę z podziękowaniami.

Teraz weźmy głęboki oddech i przyznajmy, że tam toczy się wojna. To nie jest żadne zwalczanie terroryzmu lub też syjonistyczna agresja – to konflikt zbrojny pomiędzy Izraelem a ruchem społecznym, którego przedstawiciele zwyciężyli w wyborach w Autonomii Palestyńskiej i tym samym mają święte prawo do nazywania siebie rządem. Muszą także wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy pojąć całą bliskowschodnią układankę. Oczywiście ta wojna to tylko jej część, a prawdziwa rywalizacja toczy się między Islamską Republiką Iranu a Izraelem.

Wyobraźmy teraz sobie, że stoimy na czele państwa, dajmy na to Nibylandii. Nibylandia właśnie wycofała się z okupowanych przez nią terytoriów Zielonolandii i z niecierpliwością oczekuje wyników tamtejszych wyborów. Niestety, wygrywa je partia, której w Nibylandii nie lubią – jej program zawiera wdzięczne hasła o wymazaniu dawnego okupanta z powierzchni ziemi. Robi się nerwowo. Nielubiana partia robi wszystko, by rozłościć Nibylandię i nie mając bardziej przekonywujących środków militarnych serwuje przygranicznym Nibylandczykom mżawkę rakiet domowej roboty. Rakiety spadają, czasem trafiają jakieś cele, ale w skali makro nie robią aż tak wielu szkód. Oczywiście, zawsze mogą np. trafić w przedszkole, ale jak na razie nie ma to miejsca i wszyscy mogą udawać, że nie ma problemu. Nie zmienia to jednak faktu, że rząd Nibylandii postanawia nieco uprzykrzyć nielubianej partii życie i odcina od reszty świata Zielonolandię. Mógłby po prostu przy pomocy swojej militarnej potęgi zrównać ją z powierzchnią ziemi, ale jeszcze się łudzi, jeszcze liczy na opamiętanie. To oczywiście nie przynosi skutku, rakietowy pingpong trwa nadal, w Nibylandii idą wybory, więc trzeba działać. Tak, działać. Działać całą mocą swoich militarnych zabawek. Czy ktoś z czytelników zachowałby się inaczej?

Działać jednak nie znaczy mordować choć ponad 1000 zabitych to tragedia, ale warto uzmysłowić sobie, że Izrael-Nibylandia zrobił podczas tej wojennej odsłony wiele, by zminimalizować liczbę ofiar po stronie palestyńskiej. Wyobraźmy sobie teraz w tej roli armię chińską lub rosyjską i dajmy spokój z krytykowaniem Izraela, bo jest to kraj o demokratycznym reżimie politycznym zaangażowany w bój na śmierć i życie z islamską teokracją i jej sojusznikami. Objadajmy się więc ich papryką i ziemniakami oraz smarujmy ich kosmetykami. To nikomu z nas źle nie zrobi. Zawsze to lepsze niż wystawanie na styczniowym mrozie i antysemickie krzyki o „rzezi”.

Czytaj również
 • http://liberte.pl mir67

  chwilunia
  od rakiet Hamasu zginęło w ciągu ostaniej dekady może 5 osób od czołgów i blokady izraelskie tysiące.
  syjoniści ciągle manipulują świat podcierając się sloganem ze ich wrogowie są antysemitami.

 • http://liberte.pl equiz

  phi
  jeśli naprawdę uważasz, że okrzyki przeciwko izraelowi są z założenia antysemickie to jest to śmieszne. To tak jakby krytyka Mugabe była rasizmem.

 • http://liberte.pl Henio

  ha ha
  ale mnie rozbawiłeś.
  Z faktu, iż świat nie reaguje na inne zbrodnie przeciw ludzkości nie wynika, że Izrael ma do tego prawo.
  Poza tym, jakiej reakcji ze strony Palestyńczyków się spodziewasz, skoro Izrael dąży do ich jawnej eksterminacji.
  Z antysemityzmem na koniec to już przesadziłeś. Na szczęście komentarz equiz wyjaśnia wszystko.

 • http://liberte.pl Michał

  pomieszanie z poplątaniem
  Argument w obronie Izraela opierasz na tym, że 1) jest to państwo demokratyczne, 2) Izrael zrobił wiele żeby ofiar było jak najmniej. W istocie bardzo mocne argumenty… Ale przyznanie, że złamanie prawa międzynarodowego poprzez nieproporcjonalny odwet na przeciwniku jest dla ciebie wyrazem antysemityzmu. Iście liberalne podejście…

 • http://liberte.pl Mark

  moje szczere
  witam,
  czytam i zastanawiam się, czy przypadkiem moj czas i prąd jaki zużyłem były tego warte. Swego rodzaju wypróżnienie intelektualne-ale raczej wypróżnienie, ani naukowe, ani ze wszechmiar dziennikarskie. Ale cóz się spodziewać od naukowca co czasem przyrównuje Hamas do IRA. Na szceście studiuje nie za pieniądze podatników, tylko fundacji postkomunistycznych kolesi, a to wiele wyjaśnia.

 • http://liberte.pl pomidor

  nie jedzmy
  NIE JEDZMY PAPRYKI I KARLOTFLI Z IZRAELA
  NIE SMARUJMY SIE ICHNIMI KOSMETYKAMI
  BO SWIATYNIĘ JEROZOLIMSKĄ ODBUDUJĄ
  I SĄD OSTATECZNY SIĘ DOKONA

  ps. panie Rękawek, posmaruj się pan tymi kremami, zjedz coś dietetycznego i postój na mrozie to może wpadnie jaka myśl ulotna. Ech, ręce opadają.

 • http://liberte.pl klelia

  brawo
  A ja wiedziałam (i nie zmienie swojego zdania),że to co napiszesz – pomimo czasami ostrej krytki czytelników – nie zmieni się, jakoże jesteś jedną z niewielu osób, która by tak wytrwale walczyła o swoje przekonania. BRAWO!

 • http://liberte.pl ad

  przekonania
  Witam, do „klelia”: nie rozumiem jak w sposob tak nielogiczny i bledny mozna mowic o swoich pogladach jak pan Rekawek.

 • http://liberte.pl M

  apel
  nie dorastacie dr. Rękawkowi do pięt ! szacunek za wielką wiedzę. proszę się nie zmieniać.

 • http://liberte.pl do M

  wiedza?
  Oj nie dorastamy, pan dr chyba nie wie jaka jest struktura PKB Izraela pisząc o ziemniakach i kremach.

 • http://liberte.pl Studentka

  Zabawne..
  Bawi mnie fakt jak wielu fachowców wypowiada się pod tym artukułem. Żeby podważyć zdanie tak wysoce inteligentego człowieka jakim jest dr Rękawek, to trzba mieć naprawde spory tupet… Więc proszę, mozna dyskutować, ale ludzie nie róbcie z siebie nagle specjalistów na siłę…

  Panie Doktorze ;) wielki szacunek za wiedzę i charyzmę ! ;)

 • http://liberte.pl Student dr Rękawka

  Osobiste refleksje
  Oczywiście moja wiedza w żaden sposób nie może równać się z wiedzą Pana doktora. Ale zauważyłem pewną nieścisłośc moim która moim zdaniem zasługuje na uwagę. Otóż jakiś czas temu odwiedziłem profil pana dr na jednym z popularnych portali społecznościowych(nk.pl). Zobaczyłem tam zdjęcie na którym był napis który nawoływał do bojkotu towarów z Izraela( wspomniane już tutaj ziemniaki itd). Wtedy myślałem że Pan doktor popiera tą inicjatywę. Teraz jednak bagatelizuje pan sprawę. Czyżby Pan doktor miał w tej kwestii dwa zdania? Z jednej strony pan popiera (tak ja to interpretuje) z drugiej bagatelizuje. Więc nasuwa się pytanie. Jakie jest Pańskie prawdziwe zdanie Panie doktorze? Cały artykuł jest oczywiście wyśmienity pełen wiedzy i argumentów. Jednak ta jedna kwestia mnie ciekawi.

 • http://liberte.pl grusia

  hehe..
  Skoro ktoś się podpisuje jako „student pana Rękawka”, zgaduję, że jednak ów Student uczęszczał na zajęcia i zdaje sobie sprawę z dość ironicznego poczucia humoru pana Rękawka. I może pod tym kątem warto ewentualnie interpretować tamto zdjęcie. Zaczynam się zastanawiać, czy przypadkiem po tych komentarzach ono nie zostanie usunięte – dla świętego spokoju ;)
  Dziwne są komentarze z serii „ależ mało naukowe podejście, mało dziennikarskie”. Tekst jest tekstem i jakkolwiek by go nie nazwać przede wszystkim wyraża poglądy autora – czy to dziennikarza, czy naukowca, czy Jasia spod sklepu, pytającego czy dam mu dwa zeta na piwo.

 • http://liberte.pl nie były student dra Rękawka

  kilka uwag do studentów
  Potrafię zrozumieć fasynację wykładowcą, jednak mam kilka uwag:
  1) jako studenci dra Rękawka poproście go, aby wam wytłumaczył jak się używa w jezyku polskim skrótowce dr, dra, dr.
  2)nic nowego w tym tekście nie widzę, co by było czymś super odkrywczym, co wskazywałoby na charyzmę i inteligencję autora.
  3)Słuszna uwaga w sprawie PKB bo rolnictwo to koło 5 proc.
  4)co ma do ironii, nie widzę nic stosownego w ironizowaniu ze śmierci tylu tysięcy ludzi.
  5)pan dr ośmiesza liberalizm, sam będą liberałem.

 • http://liberte.pl przerażony politolog

  smutne i straszne
  Jestem trochę zażenowany tym tekstem. Po pierwsze, jest krótki, jakby niepełny. Po drugie, poziom refleksji miałki. Od czołowego polskiego specjalisty ds. terroryzmu spodziewałbym się trochę szerszej perspektywy…

  „Mógłby po prostu przy pomocy swojej militarnej potęgi zrównać ją z powierzchnią ziemi, ale jeszcze się łudzi, jeszcze liczy na opamiętanie.”
  słucham? mógłby też wystrzelić rakietę z głowicą jądrową w Warszawę. Co to w ogóle ze słowa?! Cywilizowane państwo NIE MOGŁOBY wymordować połowy swojej populacji, czy populacji ludności na terenach, które formalnie do tego państwa należą, tylko dlatego, że jest w stanie konfliktu niskiej intensywności z jakąś partią czy partyzantką! Dalibóg, Panie Kacprze, trochę opamiętania. To sprytny manewr retoryczny podać opcję o niebo gorszą jako druga alternatywę dla obecnego „mniejszego zła”. Ale to manipulacja, bo istnieją też opcje lepsze – np. próby rozwiązania konfliktu.

  czy ten tekst ukazał się w Liberte! drukiem? Naprawdę, trochę wstyd.

  PS – tak na marginesie, „zrównać z ziemią” albo „zmieść z powierzchni ziemi”, raczej nie „zrównać z powierzchnią”.

  PPS – nie jedzmy papryki

*
KacperRękawek