Liberte! patronem VIII Forum Europa – Ukraina

Drukuj

„Ukraina nowy początek” pod takim hasłem będą przebiegały obrady VIII Forum Europa-Ukraina. Konferencja odbędzie się w dniach od 15 do 17 lutego w Łodzi. Podczas trzydniowego spotkania odbędzie się około 50 wydarzeń – debat, prezentacji raportów analitycznych i wykładów, w których udział wezmą najważniejsi przedstawiciele rządów, parlamentarzyści, unijni decydenci, biznesmeni i eksperci z Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

W związku z konfliktem na wschodzie oraz trudną sytuacją gospodarczą Ukrainy najważniejsze tematy konferencji będą koncentrować się na problemach bezpieczeństwa i reform ekonomicznych wprowadzanych przez kijowski rząd. Zgodnie z danymi Banku Centralnego, ukraińska gospodarka skurczyła się w 2014 roku o 7,5 procent, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada, że Ukraina dla uniknięcia krachu finansowego w najbliższym czasie potrzebuje dodatkowo 15 mld USD pomocy finansowej. Od wiosny Kijów otrzymał 8,2 mld USD pomocy zagranicznej, a mimo to sytuacja finansowa ciągle się pogarsza. Te niepokojące dane makroekonomiczne powodują, że rok 2015, według analityków z ośrodka analitycznego Stratford, będzie dla Ukrainy niezwykle trudny. – W najbliższym roku Ukraińcy zmierzą się z dużymi redukcjami zatrudnienia w sektorze publicznym, droższym importem i wyższymi cenami podstawowych usług – przewiduje wpływowy think-tank.

O głębokich reformach gospodarczych, których przeprowadzenie komplikuje utrata Krymu i wojna we wschodniej części państwa oraz konflikt ekonomiczny z Rosją, będą rozmawiać ekonomiści, polityce i eksperci m.in. w debatach: „Kierunki i czynniki restrukturyzacji gospodarki”; „Klimat inwestycyjny na Ukrainie. Warunki dla inwestycji bezpośrednich”; „Ukraina – odbudowa gospodarki i zrównoważony rozwój regionów” ; „Transfer technologii do małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie”; „Rynek kapitałowy – szansa czy bariera rozwoju gospodarczego Ukrainy?”; „Biznes na Ukrainie. Możliwości dla europejskich przedsiębiorców”. 

Podczas Forum omówione zostaną także procesy przystosowawcze w okresie stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską; uwarunkowania budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i kształtowania odpowiedzialności społeczeństwa za sprawy państwa oraz kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.

Akredytacji na Forum można dokonać przez stronę internetową www.forum-ekonomiczne.pl

Liberte! objęło wydarzenie swoim patronatem. Zapraszamy też w poniedziałek 16 lutego na panel dyskusyjny: „Ukraina jako most do Rosji” w którym wezmą udział przedstawiciele naszej redakcji: Tomasz Kamiński oraz Marcin Celiński.

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!