Media w walce z fake news [IGRZYSKA WOLNOŚCI]

Drukuj

Rozproszenie źródeł informacji powoduje, że plotki i kłamstwa funkcjonują dziś na równych prawach z faktami.

Na naszych oczach odbywa się rewolucja cyfrowa w świecie mediów. W Ameryce już dla ponad dwóch trzecich osób sieci społecznościowe są głównym źródłem informacji. Na Facebooku, Redditcie czy Twitterze informacje tworzyć może każdy i żaden redaktor naczelny nie ma głosu w tej sprawie.

Rozproszenie źródeł informacji powoduje, że plotki i kłamstwa funkcjonują na równych prawach z faktami. Zresztą dla internetowych memów ich zgodność z prawdą nie ma znaczenia. Tym, co się liczy, jest osiągnięty zasięg w sieci.

Innym przejawem rewolucji jest wytworzenie „informacyjnych baniek”. W tzw. mediach społecznościowych funkcjonujemy najczęściej otoczeni podobnie myślącymi  – ich aktywność w sieci jedynie utwierdza nas w naszych poglądach. Często ufamy bardziej znajomym z Facebooka niż „poważnym” gazetom czy stacjom radiowym.

W nowej rzeczywistości medialnej świetnie odnajdują się motywowani politycznie albo biznesowo propagandziści. Fake newsami zalewają sieć, a jednocześnie pod hasłem „pluralizmu opinii” forsują pogląd, że każde zdanie się liczy, niezależnie czy jest oparte na faktach i dowodach naukowych, czy też nie.

Jak możemy i powinniśmy sobie radzić z tymi zjawiskami? Czy prawda i poważne dziennikarstwo skazane są na swoją niewielką niszę w świecie „LOL contentu”? A może wspomniane „choroby” rewolucji cyfrowej w mediach musimy po prostu przeczekać – jak katar? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas Igrzysk Wolności wspólnie z redaktorami, którzy w czasach rewolucji wciąż starają się zachować herbertowską „pozycję wyprostowaną” i traktują dziennikarstwo na poważnie.

Na panel dyskusyjny „Cyfrowa propaganda jako wyzwanie dla świata mediów” zapraszamy w czwartek 19.10.2017 do Dużej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Porozmawiamy z Kamilą Ceran, redaktorką naczelną Radia TOK FM, Jarosławem Kurskim, pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, Michałem Broniatowskim, szefem biura POLITICO w Warszawie oraz Konradem Piaseckim z Radia ZET.

Tomasz Kamiński – adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, członek zespołu redakcyjnego „Liberté!”

Program Igrzysk Wolności

Wejściówki

Czytaj również
O autorze
*
TomaszKamiński
Adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, stały współpracownik „Liberté!”
@ kaminskitomas