Naród urojony? Migalski vs Ziemkiewicz!

Drukuj

5 lipca w Warszawie o narodzie dyskutować będą dr Marek Migalski i Rafał Ziemkiewicz. Pretekstem jest książka Marka Migalskiego wydana przez „Liberté!” „Naród urojony”. Zapraszamy!

Czy naród jest sztucznym konstruktem, czy jednak istnieje obiektywnie? O tym dyskutować będą dr Marek Migalski, politolog, komentator polityczny i, jak sam siebie przedstawia, emerytowany polityk, oraz red. Rafał Ziemkiewicz, pisarz, publicysta, współzałożyciel Stowarzyszenia Endecja. Okazją do dyskusji jest książka Marka Migalskiego „Naród urojony” wydana w serii Biblioteka „Liberté!”. Debatę poprowadzi red. Marcin Celiński („Liberté!”).

W „Narodzie urojonym” autor zadaje pytania: „Jak doszło do tego, że ze wszystkich znanych wartości, naród ogniskuje chyba najwięcej emocji i, być może, pochłonął najwięcej ofiar w historii świata?”. A zaraz potem: „Dlaczego obecnie żyjemy w świecie narodów, choć przez całą prawie historię człowiek obchodził się bez nich?”.

Według prof. Agaty Bielik-Robson, „Migalski przedstawia polskiemu czytelnikowi bardzo kompetentną i niepozbawioną polemicznego pazura historię pojęcia »naród« – jej najciekawszych momentów i jej patologii”. Już w tytule odnaleźć można odniesienie do słynnej pracy Richarda Dawkinsa: jak Dawkins w »Bogu urojonym«, tak Migalski po kolei mierzy się z historycznymi uzasadnieniami pojęcia narodu. Krytycznemu spojrzeniu nie opierają się ani rozgrywki sportowe, ani nawet telewizyjne prognozy pogody.

Zapraszamy na tę emocjonującą dyskusję w najbliższą środę, 5 lipca, na godzinę 18:00, do warszawskiej klubokawiarni PaństwoMiasto przy ul. Andersa 29. Wstęp wolny.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Wirtualna Polska.

Książka jest do nabycia m.in. w księgarni internetowej „Liberté!”

 

Migalski_okladka_sklep

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!