„Plus czy Minus – konfrontacje historyczne”: Gomułki portret nieoczywisty

Drukuj

Gomułki portret nieoczywisty_Plakat_headerW ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane:

Gomułki portret nieoczywisty – dyskusja o książce Anity Prażmowskiej „Władysław Gomułka”
21 grudnia 2016 r. (środa)
godz. 18:00
siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Anita Prażmowska, profesor historii powszechnej w London School of Economics, kreśli biografię polityka, który wywarł ogromny wpływ na kształt powojennej Polski. Pokazuje drogę, jaką przeszedł od prostego robotnika – przez działalność w Komunistycznej Partii Polski, uwięzienie w okresie stalinowskim – do wyboru na I sekretarza KC PZPR w 1956 roku i fatalnych decyzji końcówki jego rządów: dramatycznych wydarzeń marcowych w 1968 roku i strzałów do robotników w grudniu 1970 roku. Śledzi, jak krystalizowały się polityczne poglądy Gomułki, który fanatycznie wierzył w „polską drogę do socjalizmu”, nie chciał narzucać Polsce stalinowskiego sposobu rządzenia i widział potrzebę elastycznego wprowadzania nowego ustroju. Człowieka, który był święcie przekonany, że tylko on wie najlepiej, co jest dobre dla polskiego robotnika. Postać towarzysza „Wiesława” jest w historii PRL nieoczywista. Nazywany z czasów marca ’68 pogardliwie i prześmiewczo „gnomem”, był z drugiej strony politykiem obsesyjnie wręcz walczącym o ostateczne uznanie przez RFN polskiej granicy na Odrze i Nysie. Opowiadający się za „bartnią” interwencją Ludowego Wojska Polskiego w Czechosłowacji, był równocześnie tym polskim komunistom, któremu najbardziej zależało na jak najbardziej szeroko zakrojonej autonomii PRL w ramach bloku radzieckiego. Jaki jest polityczny bilans jego rządów?

Rozmawiać będą:
* prof. Anita Prażmowska (autorka książki „Władysław Gomułka”, wykłada historię powszechną w London School of Economics)
* dr Jan Olaszek (historyk, Biuro Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej)
* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Patronat medialny: TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!