„Plus czy Minus – konfrontacje historyczne”: Kim była krwawa Luna?

Drukuj

Kim była krwawa Luna_PlakataW ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie w z cyklu Plus czy minus – konfrontacje historyczne, zatytułowane:

Kim była krwawa Luna? – dyskusja o książce Patrycji Bukalskiej „Krwawa Luna

28 lutego 2017 r. (wtorek)
godz. 18:00
siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Julia Brystygier, niesławna szefowa V departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jedna z najbardziej znanych kobiet czasu stalinizmu. Jednocześnie ta, o której niewiele tak naprawdę wiadomo. Mówi się, że znęcała się nad aresztowanymi, a pod koniec życia nawróciła się pod wpływem zakonnic z Lasek. Co z tych opowieści jest prawdą? Skąd wziął się jej przydomek „Krwawa Luna”? Patrycja Bukalska stara się znaleźć odpowiedzi na te pytania i zrozumieć motywacje Julii Brystygier, śledząc kolejne ważne punkty w jej drodze życiowej – od dzieciństwa w galicyjskim miasteczku, przez wojnę i ciemny czas stalinizmu aż po emeryturę spędzoną na pisaniu książek. Powstał fascynujący portret kobiety wybitnie inteligentnej, silnej, ale i dogmatycznej – która podjęła bardzo złą decyzję, od której nie było już odwrotu. Historia Luny wpisana w trudną polską historię XX wieku jest zarazem odbiciem drogi wielu polskich przedwojennych komunistów.

Goście:

* Patrycja Bukalska (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka książki „Krwawa Luna”)

* Przemysław Stępień (historyk, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, doktorant w Katedrze Historii Polski i świata po 1945 roku UŁ)

Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

Patronat medialny: TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dom Literatury, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Koncept, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!