Polska i Niemiecka pamięć o II wojnie światowej

Drukuj

Liberté! jako patron medialny wydarzenia zaprasza na:

Spotkanie w ramach cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne” w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – zatytułowane „Polska i niemiecka pamięć o II wojnie światowej”.

W 2015 r., mija kolejna 76 rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy nie jest to odpowiedni czas by zastanowić się nad problemem coraz częstszych zniekształceń jaką doświadcza pamięć o II wojnie światowej? Czy nie okazuje się, że mam do czynienia w Europie ze swoista wojną pamięci i niepisaną rywalizacją na tym tle? Polska przez tragiczną dla naszego kraju historię relacji polsko – niemieckich w latach 1939-1945 jest szczególnie wyczulona na to, jak II wojna światowa jest postrzegana i pamiętana przez opinię publiczną zza Odry. Wiążą się z tym uzasadnione a może tylko wyolbrzymione, obawy przed niemieckim rewizjonizmem historycznym. Czy polskie oburzenie na niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, nie jest widomym znakiem tego problemu?
Czy powstanie i dyskusja na temat niemieckiego Muzeum Wypędzonych a z drugiej strony finalizacja Muzeum II wojny światowej w Gdańsku nie są elementami tejże wojny? Jak wobec polskiej i niemieckiej pamięci o II wojnie odnosi się świat kultury? Czy mamy tu do czynienia z instrumentalizacją twórców? Czy można sformułować i ocenić podstawowe filary niemieckiej polityki historycznej w tym względzie. Kim dla współczesnych Niemców a kim dla Polaków jest chociażby Claus von Stauffenberg? Innymi słowy, jaka wizja stosunków polsko-niemieckich dominuje w niemieckich pracach naukowych i publicystycznych. Wreszcie, ile jest prawdy w stwierdzeniu o istnieniu w Niemczech polityki pamięci, skierowanej na zdjęcie z Berlina odium nazistowskich zbrodni?

Początek spotkania:
– 16 września (środa) 2015 r., godz. 18:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi,ul. Gdańska 13

Dyskusja na temat: „Polska i niemiecka pamięć o II wojnie światowej”

Zaproszeni goście: dr Magdalena Gawin (Instytut Historii PAN, Zakład Historii Idei i Dziejów Inteligencji w XIX-XX w.), dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej UW, Akademia Europejska Krzyżowa), Bartosz T. Wieliński (Gazeta Wyborcza, były korespondent w Berlinie, autor książki „Źli Niemcy”) – prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi).

Patronat honorowy:
Muzeum Historii Polski.

Patronat medialny:
Dzieje.pl, Gazeta Wyborcza, Dziennik Łódzki, Liberté! Gazeta Trybunalska, Radio Łódź, TV TOYA.

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!