Posłowie o likwidacji OFE

Drukuj

Drodzy czytelnicy,

Redakcja Liberté! rozesłała do posłów wszystkich ugrupowań zasiadających w Sejmie RP list z apelem o głosowanie przeciw rządowej propozycji nacjonalizacji OFE.

Otrzymaliśmy kilka ciekawych odpowiedzi. Publikujemy je mając nadzieje, że posłowie oraz ich ugrupowania, którzy deklarowali solidarność z naszymi postulatami, dotrzymają słowa i spróbują zablokować tę szkodliwą antyreformę. Pragniemy też, aby czytelnicy Liberté! posiadali jak największą wiedzę o poglądach posłów w tej fundamentalnej sprawie.

Nasz list oraz odpowiedzi znajdą Państwo poniżej.

Z poważaniem,

Redakcja Liberté!

nationalisation

„Szanowny Panie/ Szanowna Pani,

Pod konsultacje społeczne została poddana ustawa zmieniająca założenia reformy emerytalnej. Jako środowisko zrzeszające liberałów, a także ludzi młodych, uważamy umorzenie obligacji zabezpieczających wypłatę naszych przyszłych emerytur za niekorzystne, prawdopodobnie niezgodne z konstytucją, a także zwiększające niebezpiecznie ryzyko niewypłacalności ZUSu, który już dziś ma gigantyczny deficyt.

Liczymy na Pani niezgodę dla reformy emerytalnej, nieuleganie antyrynkowym fobiom i przede wszystkim na Pani sprzeciw wobec rozwiązywania problemów budżetowych tu i teraz, kosztem przyszłości młodego pokolenia.

Prosimy o wiadomość, czy możemy liczyć na Pani poparcie w tej sprawie i deklarację, że nie poprze Pani ustawy przedstawionej do konsultacji przez rząd. Każda posłanka i poseł, którzy złożą taką deklarację mogą liczyć na to, że zostanie ona odpowiednio nagłośniona – jako wyraz odpowiedzialności tych, którym los młodego pokolenia i bezpieczeństwa przyszłych emerytur nie jest obojętny.

Z wyrazami szacunku,

Redakcja LIBERTÉ!”

 

List od Andrzeja Gałażewskiego posła PO:

„Szanowni Państwo,

Jeżeli projekt ustawy został przesłany do konsultacji społecznych, to między innymi po to, żeby pozyskać opinię różnych środowisk. Z pewnością po konsultacjach projekt rządowy zostanie zmodyfikowany i dopiero wtedy można będzie deklarować jego poparcie całkowite, warunkowe lub sprzeciw.

Sytuacja nie jest czarno – biała i racje przedstawiane przez zwolenników i przeciwników zmian warte są chłodnej oceny z uwzględnieniem interesów osób płacących składki do OFE i wypłacalności całego systemu emerytalnego w ciągu np. 20 lat. Jestem liberałem i właśnie dlatego nie jestem zwolennikiem supremacji państwa ale też nie jestem zwolennikiem doktryn politycznych i ekonomicznych, łącznie z liberalnymi.

Z szacunkiem,

Andrzej Gałażewski”

 

poseł na Sejm

List od Michała Jacha posła PiS:

„Szanowni Państwo,

Dziękuję za list. Podzielam Państwa obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Zgadzam się, że jest to rozwiązanie „tu i teraz”. Rząd PO podejmuje decyzje nie oglądając się co będzie za 10-20 lat. Jest to szkodliwe dla Państwa a przede wszystkim dla społeczeństwa.

Zapewniam Państwa, że zarówno ja, jak i cały Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość będzie robił wszystko, by tę szkodliwą ustawę zablokować.

Z poważaniem

Michal Jach”

List od Beaty Mazurek posłanki PiS:

„Nie! obecna władza pozbawiła moich bliskich dziedziczenia zgromadzonych przeze mnie środków jeśli będę żyła dłużej niż oni to założyli, jak przystępowałam do OFE tego nie było, przy zmianach dla mnie niekorzystnych Państwo nie protestowaliście, ja teraz chce wrócić do ZUS”.

List od posła Artura Dębskiego posła Twojego Ruchu:

„tak

Rozwiązanie proponowane przez PO to bezprawie i niesprawiedliwość

Artur Dębski”

List od Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, posła PSL:

„bardzo jednostronnie i jednowymiarowo nawet jak na środowisko liberalne odnosicie się Państwo do bardziej złożonego problemu, pozdrawiam”

List od Anny Bańkowskiej posłanki SLD:

„Szanowni Państwo,

będę głosowała tak jak mój klub a stanowiska jeszcze nie wypracowaliśmy, ponieważ jeszcze nie ma ustawy w Sejmie.

Natomiast nie zgadzam się z Państwa stanowiskiem, że poparcie propozycji rządowej można uznać za brak odpowiedzialności o losy młodego pokolenia.

Propozycja rządu, jak Państwo wiecie, jest niejednoznacznie oceniana przez wielu ekspertów z dziedziny ubezpieczeń społecznych.

W tym przypadku uproszczenie sprawy jest nie na miejscu.

Z wyrazami szacunku

Anna Bańkowska”

 

List od Patryka Jakiego posła Solidarnej Polski:

„Oczywiście taka jak wielokrotnie publicznie deklarowałem będę przeciwko tej „reformie”

pozdrawiam PJ”

List od Andrzeja Orzechowskiego posła PO

„dzień dobry,

dziękuję za korespondencję, jako liberał gospodarczy proszę jednocześnie o informacje, czy jest jakiś gotowy pomysł na (co najmniej) zrównoważenie finansów publicznych, które moim zdaniem było (i jest) zadaniem minimum (jeszcze lepsza nadwyżka) dla wprowadzenia (utrzymania) systemu OFE

łączę pozdrowienia

Andrzej Orzechowski”

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!