Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Drukuj

Mariusz Szczygieł – polski dziennikarz, reportażysta, pisarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. 

Autor reportażu Nie róbcie sensacji o homoseksualnej prostytutce, uznany przez znawców ruchów emancypacyjnych w Polsce za pierwszy w PRL-owskiej oficjalnej prasie reportaż o życiu homoseksualistów. 
Dużą falę krytyki wywołał reportaż Onanizm polski. Tekst spowodował długą dyskusję na stronach „Gazety Wyborczej”, a wielu czytelników zwracało numer do redakcji (reporter porusza tę sprawę w książce Niedziela, która zdarzyła się w środę, w rozdziale Listy do onanisty).

Jego głównym tematem jest historia i kultura Czech. Książka Gottland, określana we Francji zbiorem esejów, w Niemczech – zbiorem opowiadań, w Polsce – zbiorem reportaży literackich, została w Czechach bestsellerem.
Jest także odpowiedzialny za publikację antologii reportaży 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła wydanej w 2009 roku nakładem wydawnictwa Czarne z Wołowca.

Zdobył wiele nominacji oraz nagród literackich.

Miejsce i termin spotkania: klub 6 Dzielnica (ul. Piotrkowska 102, Łódź), 9 października, godzina 18.
Temat przewodni spotkania:„Reportaż i popkultura czeska”.

Spotkanie realizowane w ramach projektu Igrzyska Wolności (Literatura) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wdrażanego przez Instytut Książki.

10649697_704837889604452_628011659881683698_n

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!