Spotkanie z kulturą nad Wydziałem Kultury

Drukuj

W przyszłym roku przy Piotrkowskiej 102, obok galerii i dwóch artystycznych klubów, powstanie kolejne miejsce kultury, sztuki i rozrywki. Na drugim piętrze frontowej kamienicy, nad Wydziałem Kultury, powoli nabiera kształtu nowa przestrzeń spotkań i wymiany myśli. Ósmego i dziewiątego listopada zapraszamy na pierwsze otwarte wydarzenia w nowopowstającym klubie: dyskusję i projekcje filmów.

Czwartek, 08.11, godzina 19.00

Utopia, kontestacja, pop… – co napędza łódzką kulturę?

To nie miasto ministrów, prezesów wielkich spółek i kulturalnych attaché z całego świata. To nie narodowa skarbnica mitów, utrzymująca na kroplówce z portfeli turystów resztki klimatu bohemy. Kultura w Łodzi, niezależnie od okoliczności, jest unikalna. Ma bogatą historię, pełną ciekawych (często ukrytych) zjawisk teraźniejszość i ambitne plany na przyszłość.

Porozmawiajmy o niej w szerszym kontekście, nie koncentrując się tylko na bieżących problemach i pomysłach. „Łódź kreuje!” to jedno z najbardziej abstrakcyjnych haseł promujących polskie miasta. Intryguje, ale nie niesie jasnego komunikatu. Spróbujmy wypełnić je treścią.

Czy utopię, kontestację i pop można uznać za najważniejsze kierunki, które ukształtowały kulturę w Łodzi? Jak wykorzystać specyfikę kultury naszego miasta do promowania jej na całym świecie? Czy hasło „Łódź kreuje” kryje niemoc – „nie wiemy co zrobić z miastem… więc wykreujcie coś sami”, czy jest próbą nadania znaczenia łódzkiej kulturze? Jaka będzie przyszłość kultury w starzejącym się społeczeństwie? Jaką rolę odegra nowa infrastruktura, m.in. EC1, i kto będzie w niej działał?

Na dyskusji gościć będą przedstawiciele różnych twórczych dziedzin, m.in.:

Przemysław Owczarek – poeta, prozaik, antropolog kultury, redaktor naczelny kwartalnika „Arterie”,

Jan Wasiński – artysta plastyk, dj, animator kultury,

Piotr Kardas – filmoznawca, organizator wydarzeń kulturalnych.

Spotkanie poprowadzi: Błażej Filanowski

Piątek, 09.11, godzina 19.00

Łódź w roli głównej: filmy krótkometrażowe

Wśród interesujących, krótkometrażowych produkcji polecamy:

„MIASTO PŁYNIE” Balbiny Bruszewskiej, film animowany (2009), 17 min.

Słodko-gorzki animowany dokument o życiu w Polsce. Rozmowy, utwory muzyczne i „materiały reporterskie” składają się w opowieść, której bohaterką jest Łódź i wraz z jej mieszkańcami. Ludzie w różnym wieku opowiadają o tak różnych sprawach, jak mundurki szkolne, noc poślubna, obowiązki premiera, poszukiwanie miłości, zapinanie pasów w samochodzie, religia i władza. Mówią też o swoich problemach: kompleksach wyniesionych z PRLu, bezrobociu, biedzie, walkach pseudokibiców, niskiej jakości życia i zagrożeniu przestępczością. Niebanalne ujęcie newralgicznych problemów społecznych.

„BŁĘKITNA PLANETA” Rafała Kotasa, etiuda dokumentalna (2005), 13 min

Planeta: Ziemia. Kraj: Polska. Miasto: Łódź. Artysta… Artystą jest Łukasz Cieślak (Łukasz z Bałut) z niezwykłą pewnością siebie przedstawiający się jako artysta totalny. W monologu, niemal w każdym zdaniu zawierającym przerywnik „kurwa”, opowiada swoim życiu osobistym, stosunku do kobiet, przyjaciół, o swoich niezwykłych wierszach, których tomik ma wkrótce zostać wydany. Ile w jego wypowiedziach jest prawdy, a ile fikcji? Oceńcie sami.

„TAKIE MIASTO” Barbary Konieckiej, film animowany (2009), 14 min.

Film przedstawia Łódź w ujęciu historycznym, jej powstanie i rozwój. Obrazkowa historia sięga czasów, gdy w miejscu centrum Łodzi rósł prawiekowy las. Opowiada o spokojnej egzystencji miasta w średniowieczu i czasach nowożytnych i o tym, jak w XIX wieku do Łodzi przybyli liczni cudzoziemscy tkacze, a następnie secesja i obronny styl fabryk. Rosjanie wzbogacili łódzki pejzaż cerkiewnymi kopułami. Żydzi wybudowali pałace i synagogi. Polacy stworzyli jedną z najdłuższych ulic Europy. Tak powstało miasto, różnorodne niczym kolorowa tkanina, tworzona wspólnie przez wielu tkaczy. Wkrótce wybuchła druga wojna światowa. Pierwsi opuścili Łódź Rosjanie. Później zagładzie ulegli Żydzi, a Niemcy zmuszeni zostali do ucieczki. W mieście pozostają tylko Polacy. Jak poradzą sobie z niezwykłą przeszłością?

Wydarzenie jest wstępem do cyklicznych spotkań z filmem, prowadzonych przez: Joannę Łopat

Miejsce: Piotrkowska 102, w lokalu nad Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Łodzi

Wydarzenia wchodzą w skład cyklu „Nowy Łodzianin”, którego celem jest stworzenie miejsca spotkań mieszkańców, którym nie jest obojętna przyszłość miasta. To dla nich wkrótce zostanie otwarty nowy punkt na kulturalnej mapie Łodzi, przy Piotrkowskiej 102. Spotkania organizujemy we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Inicjatywa wspierana jest przez program Młodzież w Działaniu.

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!