XXV Forum w Krynicy – „Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości”

Drukuj

Liberte! jako patron medialny wydarzenia serdecznie zaprasza na Forum Ekonomiczne w Krynicy, które w tym roku odbędzie się w dniach 8 – 10 września 2015

W tym roku mottem przewodnim Forum będzie „Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości”. Europejskiej spójności i jedności zagrażają odśrodkowe siły polityczne i problemy gospodarcze. Jednocześnie stary kontynent musi stawić czoło coraz ostrzejszej globalnej rywalizacji ekonomicznej oraz konfliktom geopolitycznym, w tym coraz bardziej agresywnej Rosji. O sile Europy decydować będą przede wszystkim jej wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo, dlatego też polityka Starego Kontynentu powinna koncentrować się na wzroście konkurencyjności, wsparciu innowacyjności i solidarności w polityce zewnętrznej. Czy możliwe jest połączenie tych trzech kierunków działań? Jak przezwyciężyć niestabilność polityczną tak wewnątrz wspólnoty jak i na jej granicach? Czy wart 300 miliardów plan Junckera, zasypie lukę inwestycyjną, i będzie wystarczającym impulsem dla gospodarek Unii? Na te pytanie szukać będą odpowiedzi uczestnicy nie tylko sesji plenarnej, ale i całego Forum.

Organizowane od ponad 20 lat Forum towarzyszyło od początku przemianom w Europie Środkowo-Wschodniej. To tu w latach 90-tych dyskutowano o wspólnej drodze państw regionu do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, po 2004 roku o możliwości dalszego rozszerzenia, a w ostatnich latach o przyszłym kształcie UE.  Na Forum padały ważne deklaracje dotyczące kierunku reform gospodarczych, współpracy międzynarodowej, czy inwestycji mających kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki.

Sesja_Piechociński-_Morawiecki700

Program tegorocznego Forum będzie obfitował w debaty, bloki programowe, prezentacje raportów, podzielonych na 12 ścieżek tematycznych dedykowanych kluczowym sektorom gospodarki i życia społecznego takim jak: Makroekonomia, Biznes i Zarządzanie, Energetyka, Innowacje, Ochrona Zdrowia, Nowa Gospodarka, Społeczeństwo, Państwo i Reformy.

Wśród gości którzy potwierdzili swoją obecność na Forum są : wiceprzewodnicząca włoskiego Senatu Linda Lanzillotta, wiceprzewodniczącea Zgromadzenia Narodowego Serbii, działaczka Ruchu Kobiet i „Politycznej Sieci Kobiet”-Gordana Čomić, czy były Prezydent Słowenii – Danilo Türk.

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!