10. Festiwal Miłosza
Nieobjęta ziemia
9-11.07.2021
Kraków
Dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Miłosza to zaproszenie do spotkania z poezją, która niesie nadzieję. W programie znajdą się między innymi: spotkania z poetkami i poetami z Polski i zagranicy, premiery książek poetyckich, debaty, wieczory poetycko-muzyczne, konkurs dla debiutujących poetek i poetów oraz wydarzenia pasma OFF. Podczas tegorocznego festiwalu będziemy szukać języka, którym opiszemy rozległość i nieuchwytność życiowej podróży. Punktem wyjścia będzie Nieobjęta ziemia, pierwsza wydana po Nagrodzie Nobla książka Czesława Miłosza.
Festiwal otwiera się na doświadczenia utraty, śmierci i pożegnania miłości – tematów kierunkujących literackie napięcia w Nieobjętej ziemi. Miłosz uparcie poszukuje formy wypowiedzi artystycznej, która może oddać sprawiedliwość rozległości i nieuchwytności życiowej podróży. „Nieobjęcie” zdaje się symbolizować bariery, które stają przed wyobraźnią dzisiejszych „podróżnych świata”. W dobie budowania świadomości ekologicznej, w trudnym czasie pandemii i oraz ideologicznych demagogów punktem odniesienia jest uniwersalne doświadczenie utraty złudzeń: i społecznych, i politycznych. Wcale nie mniej dotkliwy wydaje się zanik poczucia bezpieczeństwa wywołany rozpadem natury i znanego porządku świata. Temu rozpadowi towarzyszy poczucie, że dany nam czas jest tożsamy z latami pozostałymi do uratowania Ziemi — miejsca, w którym życie ma szansę trwać dalej. To życie to, tak w wymiarze społecznym, jak i politycznym, domaga się nowej organizacji praw i obowiązków, o czym dobitnie świadczy przebudzenie społeczeństwa obywatelskiego walczącego z ideologicznym wykluczeniem i stygmatyzacją.
Poezja jest domeną metafory. Nie ocala ludzi ani narodów, tylko sensy i znaczenia słów. Są nam one dzisiaj potrzebne nieledwie jak tlen, którego brak w tężejącym i dusznym języku codzienności. Dziesiątą edycję Festiwalu Miłosza wyobrażamy sobie jako agorę: wypełnioną metaforami, które będziemy dyskutować, jako przestrzeń lektury wierszy i wsłuchiwania się w ich melodię. Być może w poezji kryje się nowa wyobraźnia, dzięki której świat otrząśnie się ze zwątpienia i niepewności.
10. edycja Festiwalu Miłosza Nieobjęta ziemia będzie okazją do spotkania z twórczością poetek i poetów z Polski: Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Sebastiana Brejnaka, Jacka Dehnela, Małgorzaty Lebdy, Agnieszki Wolny-Hamkało, Joanny Roszak, Andrzeja Sosnowskiego, Sary Szamot i Urszuli Zajączkowskiej, a także poetek i poetów z zagranicy: Andreja Chadanowicza (Białoruś), Petera Gizziego (USA), Louise Glück (USA), Anthony’ego Josepha (Trynidad/Wielka Brytania), Agi Mishol (Izrael), Alice Oswald (Wielka Brytania) i Ivana Štrpki (Słowacja). Wyraziste dykcje poetek i poetów, którzy od dziesięciu lat odwiedzają kolejne edycje festiwalu, tworzą różnorodną panoramę zachwytów, wątpliwości, ambiwalencji i buntów, które winniśmy zgłaszać pod adresem świata przeobrażającego się w tempie wcześniej nieznanym. Tempo to bywa obce, przynależne bardziej technologii niż doświadczeniu ludzkiemu żywiącemu się refleksją nad jakością otaczającej nas rzeczywistości. Festiwal Miłosza tę jakość dyskutował i dyskutować będzie, zwłaszcza teraz, w warunkach pandemicznych niepokojów związanych ze sposobami organizowania się świata na nowo. Poezja była, jest i będzie odważna w gestach przekraczania tych barier mentalnych, które odpowiadają za brak wyobraźni – tak potrzebnej, żeby świat wymyślić od nowa.
Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury
Fundacja Liberté! zaprasza na Igrzyska Wolności w Łodzi w dniach 10 – 12.09.2021.
Dowiedz się więcej na stronie: https://igrzyskawolnosci.pl/
Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Łódź oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń.