Jedno z ważniejszych wydarzeń polityczno-ekonomicznych w Europie powraca z hasłem „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?‟. Trzydniowe Forum Ekonomiczne 2020 w Krynicy Zdroju rozpocznie się już 8 września.
Nazywane „polskim Davos” Forum Ekonomiczne stanowi polityczno-ekonomiczną platformę wymiany informacji, poglądów i opinii w kwestiach kluczowych dla Polski i świata, oferując jednocześnie możliwość pogłębiania i rozbudowywania sieci międzynarodowych relacji. W tym roku składać się na nie będzie ponad 330 wydarzeń i kilka tysięcy gości: szefów państw i rządów, urzędów centralnych, polityków, działaczy samorządowych, dziennikarzy, działaczy społecznych, a także ludzi nauki i kultury.
Solidarność, wolność, wspólnota?
Nawiązując w motywie przewodnim do kwestii uniwersalnych – solidarności, wolności oraz wspólnoty – organizatorzy i organizatorki podkreślają, jak w zderzeniu z rzeczywistością pandemii koronawirusa pojęcia te wymagają ponownego zdefiniowania, a problemy z nimi związane – nowych rozstrzygnięć. Podczas tegorocznego Forum ekspertki i eksperci , liderki i liderzy ze świata polityki, gospodarki i biznesu będą zatem poszukiwać odpowiedzi na pytania o to, jak zbudować i utrzymać międzypaństwową solidarność w walce z COVID-19, w jak dużym stopniu państwo powinno ingerować w wolność obywateli, chcąc zadbać o dobro ogółu, a także jak powinna dziś rysować się odpowiedzialność jednostki za losy wspólnoty. Poświęcenia dozy uwagi wymagać będą także kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju czy społecznej odpowiedzialności biznesu, które – jeśli spojrzeć na nie pod innym kątem – rzucić mogą nowe światło choćby na tradycyjne rolnictwo czy ekoturystykę, będące niepodważalnym walorem naszej części Europy.
Dla Europy Środkowo-Wschodniej okres, jaki nastąpi po pandemii, może okazać się jednocześnie szansą na ponowne rozdanie i rozwój gospodarczy, dlatego podczas Forum istotne będzie także poszukiwanie w koronawirusowym kryzysie szans dla Polski i regionu: „Gwałtowna cyfryzacja dziedzin życia, wcześniej zapóźnionych informatycznie, daje szansę szybkiego wyrównania dystansu, jaki dzielił nas od europejskich liderów. Przerwanie globalnych łańcuchów dostaw może sprawić, że – ze względu na wysoki potencjał i relatywnie tańszą siłę wytwórczą – możemy stać się atrakcyjnym regionem inwestycji dla światowych gigantów” – zauważają twórcy Forum.
Jak na łamach „Rzeczpospolitej‟ podkreśla Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Studiów Wschodnich organizującej Forum Ekonomiczne w Krynicy, twórcy programu Forum Ekonomicznego nie poprzestają jednak wyłącznie na tematach związanych z pandemią: „Nie możemy pominąć tak ważnych kwestii jak fuzja przygotowywana przez Orlen i Lotos czy gigantyczne inwestycje, takie jak Centralny Port Komunikacyjny. Tradycyjnie już poświęcimy sporo czasu na dyskusje o cyberbezpieczeństwie, bezpieczeństwie międzynarodowym, przemyśle zbrojeniowym czy wschodniej flance NATO”.
Krynica w obliczu COVID-19
Mimo zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, formuła tegorocznej odsłony wydarzenia nie ulegnie wielu zmianom – goście Forum, jak co roku, spotkają się w Krynicy, a wszelkie panele dyskusyjne odbywać się będą stacjonarnie. Organizatorzy nie przewidują zdalnego łączenia się z ich uczestnikami. Wiele wydarzeń zostanie również wpisanych w formułę online, dzięki czemu krynickie spotkania będą miały szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców w kraju i na świecie.
Organizatorzy zapewniają, iż dołożyli wszelkich starań, aby sprostać wyzwaniom, jakie postawił przed nimi COVID-19, a zabezpieczenie wydarzenia pod względem epidemiologicznym pozostaje dla nich priorytetem. Obecne wytyczne pozwalają na wpuszczenie do centrum kongresowego porównywalną do ubiegłych lat liczbę gości, między którymi będzie jednak musiał zostać zachowany odpowiedni dystans. Wszyscy uczestnicy przed wejściem na wydarzenie będą również w pierwszej kolejności kierowani do specjalnie przygotowanej strefy medycznej, gdzie skontrolowany zostanie ich stan zdrowia.
Forum z tradycjami
Organizowane od niemal trzech dekad Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju to wydarzenie z długoletnimi tradycjami, które na przestrzeni lat rosło w siłę i rozmach. Początkowo grono ekspertów i ekspertek stanowiły/-li jedynie Polki i Polacy. Obecnie aż 30% to goście spoza granicy kraju. Co więcej, podczas zeszłorocznej edycji goszczono niemal 5 tysięcy uczestników z 61 krajów świata. Organizatorzy nie ujawniają jeszcze nazwisk gości tegorocznej odsłony, niemniej Berdychowski w „Rzeczpospolitej” zapewnia: „[…] goście, których zaprosiliśmy na Forum Ekonomiczne 2020 nie odbiegają rangą od tych, których gościliśmy w latach poprzednich”.
Wzorem minionych edycji przyznane zostaną nagrody Forum Ekonomicznego w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy zadbali również o program kulturalny, na który składać się będą spotkania autorskie, koncerty i pokazy filmów.