Oglądając media społecznościowe można dojść do wniosku, że osób działających na rzecz klimatu wcale nie jest mało, a szczególnie zaangażowane w ten temat jest młode pokolenie, które niebawem ruszy do urn wyborczych. Tymczasem Raport Ziemianie Atakują 2022 wyraźnie wskazuje, że optymizm młodych osób jest mitem, a osoby w wieku 18-24 lat dwukrotnie częściej niż ogół społeczeństwa w Polsce twierdzą, że na ratowanie planety jest już za późno.
Jednocześnie spada udział rzecznictwa wśród działań prowadzonych przez organizacje pozarządowe w Polsce (Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych. Klon Jawor). Czy w takiej sytuacji na pewno budujemy społeczeństwo obywatelskie? Dodatkowo jesteśmy w trakcie maratonu wyborczego 2023-2024. Wybory do Parlamentu, samorządów, do Parlamentu Europejskiego i na sam koniec – prezydenckie. Mamy dwa lata kampanii, przekonywania twardego elektoratu, narracji i opowieści business as usual oraz dzielenia i polaryzacji. Potrzebujemy masy krytycznej organizacji, osób eksperckich, osób aktywistycznych i odwagi u decydentów i decydentek, żeby wyznaczyć nowy kierunek polityki. Potrzebujemy polityków i polityczek myślących długoterminowo, odważnie czytających badania, raporty i analizy naukowe, nie bojących się pytać i nie bojących się działania dla inkluzywnej. Jednak obecna sytuacja i niepewność: wojna w Ukrainie, kryzys gospodarczy, kryzys w relacjach z Unią Europejską, wzmagają bezsilność, bezradność i kierują nas w stronę bierności i poszukiwania bezpieczeństwa i kompromisów, na które – społecznie, klimatycznie, prawnoczłowieczo – po prostu nas nie stać.
Młode osoby, osoby uczniowskie, osoby studiujące nie powinny ratować świata. Do uratowania świata potrzebujemy wszystkich rąk na pokład, a do ratowania i wzmacniania demokracji potrzebujemy rzecznictwa i działań strażniczych. Od początku działania Green REV Institute to młode osoby są włączane do koordynowania, wspierania projektów i programów, przygotowywane do samodzielnego wdrażania działań systemowych. Green REV Institute przekazuje młodym “szczepionkę” działań systemowych: budowania presji, relacji, współpracy, oddziaływania na procesy legislacyjne i wykorzystywania narzędzi partycypacji obywatelskiej. Nowe przywództwo to przywództwo współpracujące, budujące mosty i odważnie idące do przodu ze wsparciem osób eksperckich, aktywistycznych, ze wsparciem innych organizacji. Dlatego powstała Green Advocacy Academy. Warsztaty, spotkania, debaty to po prostu mieszanka działań systemowych: rzecznictwa i działań strażniczych, mocnych kompetencji w zakresie rozumienia sprawiedliwej transformacji klimatycznej: energii, systemu, żywności i transportu i procesów decyzyjnych podejmowanych na poziomie unijnym. To wprowadzenie do rzecznictwa i pokazanie, że partycypacja jest przywilejem i drogą do kształtowania lepszej, nowej przyszłości. Chcemy pokazać, że warto reagować, warto współtworzyć demokrację, państwo i że do #climatejustice niezbędne jest włączenie naprawy zepsutego, niedziałającego systemu żywności.
Dlaczego to robimy? Masa krytyczna to nie 10 czy 50 różnych osób. To całe społeczeństwo. Praca organiczna, edukacja oraz mobilizacja są kluczowe dla zmiany, bo zmiana nie zadzieje się dzięki nielicznym. Potrzebujemy odważnych, bezkompromisowych osób, które będą przesuwać granice debaty publicznej i włączać do niej tematykę systemu żywności, praw zwierząt i praw człowieka. Potrzebujemy osób, które będą tworzyć nowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego: fundacje, stowarzyszenia, które zadziałają rzeczniczo, będą wywierać presję i mówić decydentom ”sprawdzam”. Potrzebujemy osób, które wkroczą do biznesu, przedsiębiorstw z dawką wartości i fundamentalnym przekonaniem, że istnieje dobro wspólne i musimy o nie zadbać i że trzeba krytycznie patrzeć na nasze talerze: miejsca katastrofy klimatycznej, społecznej i etycznej. Wszystkie ręce na pokład i bo zmiana jest każdą osobą, każdym działaniem, każdym puzzlem na mapie Polski i Unii Europejskiej.
Projekt Green Advocacy Academy jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus +. W projekcie bierze udział ponad 30 osób z Polski w wieku 14-24 lata. W ramach projektu realizowanych jest 7 spotkań – 2 spotkania krajowe oraz 5 spotkań międzynarodowych z udziałem młodych osób z Finlandii.
Autor zdjęcia: Hannah Busing