Krytyk liberalizmu, tez, że nas „zawiódł”, wieszczenia jego upadku słyszeliśmy już bez liku. Dobry czy zły? Pełen wad czy jednak obfitujący w naprawdę ciekawe pomysły? Dopasowujący się „do każdego” czy raczej uwarunkowany specyfiką miejsca/dziedzictwem kulturowym/tożsamością/ zwyczajami danej wspólnoty? System, który nie daje prostych rozwiązań, ale podobnie jak demokracja wiele od nas wymaga. O liberalizmie – jaki jest – oraz o wyzwaniach jakie stają dziś przed nami rozmawiam z prof. Radosławem Markowskim
Gość odcinka:
Prof. dr hab. Radosław Markowski
Politolog, socjolog. Specjalizuje się w porównawczych naukach politycznych oraz socjologii polityki. Bada wybory, zachowania wyborcze, demokrację i systemy partyjne. Dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS. Recurring Visiting Professor w Central European University w Budapeszcie. W przeszłości visiting professor amerykańskich uniwersytetow: Duke, Wisconsin-Madison, Rutgers.Członek licznych rad redakcyjnych czasopism politologicznych, wśród nich najważniejsze to: European Journal of Political Research, Political Studies, European Union Politics, Populism Journal of Elections, Public Opinion and Parties. Najważniejsza publikacja książkowa: “Post-Communist Party Systems”, Cambridge University Press.
Hostini podcastu:
Magdalena M. Baran — doktor filozofii, historyk idei, publicystka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi etyką rządu. Doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, prowadziła gościnne wykłady na Uniwersytecie w Siegen, Julius-Maximilians-Universität w Würzburu oraz Uniwersytecie w Murcji. Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Autorka książek Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą (Liberté! 2018), Oblicza wojny (Arbitror 2018) i Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce (Liberté! 2021). Prowadzi podcast „Jest sobie kraj”. Redaktor prowadząca miesięcznika Liberté!
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Państwa darowiznom.
Przyłącz się do nas i wesprzyj naszą misję na: wspieraj.liberte.pl
Jeśli chcesz wesprzeć bezpośrednio autora zapraszamy na: wspieraj.liberte.pl/magdalena-baran
