Czy musimy funkcjonować w paradygmacie wroga i przyjaciela? Czy musimy wciąż niezbyt pięknie się dzielić, tworzyć już nie tyle osobne, co właśnie wrogie frakcje czy obozy? A może da się inaczej? Jak skończyć z tym, że – jak pisał Ryszard Kapuściński – „wszyscy zabierają głos, mówią ex cathedra, upierają się przy swoim, monologują”. O możliwości dialogu rozmawiam z prof. Michałem Bilewiczem
Gość odcinka:
Michał Bilewicz jest psychologiem społecznym i politycznym. Pracuje na Wydziale Psychologii UW, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Specjalizuje się w problematyce psychologii stosunków międzygrupowych i psychologii pojednania. Obecnie zajmuje się głównie badaniami dotyczącymi mowy nienawiści, pamięci zbiorowej na terenach pokonfliktowych oraz roli poczucia kontroli osobistej w społecznym funkcjonowaniu człowieka. Był wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej oraz Komitetu Psychologii PAN, zasiadał również we władzach International Society of Political Psychology. Jest też przewodniczącym Rady Programowej fundacji Forum Dialogu. W 2021 roku był laureatem nagrody im Nevitta Sanforda za badania z zakresu psychologii polityki.
Hostini podcastu:
Magdalena M. Baran — doktor filozofii, historyk idei, publicystka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi etyką rządu. Doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, prowadziła gościnne wykłady na Uniwersytecie w Siegen, Julius-Maximilians-Universität w Würzburu oraz Uniwersytecie w Murcji. Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Autorka książek Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą (Liberté! 2018), Oblicza wojny (Arbitror 2018) i Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce (Liberté! 2021). Prowadzi podcast „Jest sobie kraj”. Redaktor prowadząca miesięcznika Liberté!
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Państwa darowiznom.
Przyłącz się do nas i wesprzyj naszą misję na: wspieraj.liberte.pl
Jeśli chcesz wesprzeć bezpośrednio autora zapraszamy na: wspieraj.liberte.pl/magdalena-baran
