Sobotę 18 kwietnia Fabryka Równości planowała spędzić nieco inaczej. Zgodnie z trwającymi od kilku miesięcy założeniami, w tym dniu ulicami Łodzi miał przejść już 10. Marsz Równości, będący uwieńczeniem Łódzkiego Maratonu Równości. W obecnej jednak sytuacji, kiedy wszędzie panoszy się wirus i jego konsekwencje, nasz Marsz również przenosi się do Internetu.
Nadal chcemy podzielić się z Wami postulatami, które miały zostać odczytane z okazji naszego wydarzenia. Chociaż na chwilę obecną przejście przez miasto z kolorowymi flagami i wymownymi transparentami nie jest możliwe, poniżej prezentujemy Wam 16 postulatów pogrupowanych w kategorie: Prawa osób LGBT+, Równość, Planeta, Państwo, Edukacja oraz Kultura. Brak możliwości zorganizowania Marszu w pierwotnym terminie nie zatrzyma nas przed walką o prawa osób LGBT+.
I pamiętajcie: Mogą zamknąć nas w domach, ale do szaf nas nie schowają!
Postulaty 10. Marszu Równości w Łodzi
Prawa osób LGBTQ+
1. Równość małżeńska
Żądamy wprowadzenia pełnej równości małżeńskiej, możliwości zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe oraz regulacji prawnych zabezpieczających interesy związków pozamałżeńskich, w tym dostępu do informacji o stanie zdrowia drugiej osoby.
2. Ochrona przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści
Żądamy ochrony prawnej osób LGBTQ+, ścigania przestępstw z nienawiści na tle orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej oraz wprowadzenia definicji mowy nienawiści do polskiego prawa, zgodnej z definicją Rady Europy.
Wzywamy do usunięcia luk prawnych, które pozbawiają ochrony osoby doświadczające przemocy z powodu orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej, stopnia sprawności, wieku, płci i statusu społeczno-ekonomicznego.
3. Prawa osób transpłciowych
Żądamy wprowadzenia regulacji prawnych umożliwiających szybką i nieuwłaczającą ludzkiej godności korektę płci, zarówno w procesie medycznym, jak i prawnym.
Równość
4. Równość płci
Żądamy równych szans i możliwości dla wszystkich osób w życiu publicznym, bez względu na płeć, w szczególności wyrównania płac osób wykonujących tę samą pracę.
5. Prawa reprodukcyjne i dostęp do opieki medycznej
Żądamy zniesienia tzw. klauzuli sumienia tak, by każda osoba miała zagwarantowaną realną i rzetelną opiekę medyczną, zgodnie ze standardem praw człowieka i praw pacjenta. Żądamy pełni praw reprodukcyjnych w tym: prawa do informacji, edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji oraz przywrócenia tzw. „tabletki dzień po” na listę leków wydawanych bez recepty.
6. Konwencja Antyprzemocowa
Żądamy przestrzegania i wprowadzenia w życie postanowień Konwencji o Zapobieganiu i Zwalczaniu Przemocy Wobec Kobiet i Przemocy Domowej, ratyfikowanej w 2015 r.
7. Wsparcie psychologiczne
Żądamy zapewnienia przez Państwo lub władze lokalne bezpłatnej i rzetelnej pomocy psychologicznej osobom doświadczającym wszelkich form przemocy i prześladowań, w szczególności na tle orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej.
8. Prawa rodzicielskie
Żądamy, aby przy podziale lub rozpatrywaniu praw rodzicielskich kwestią priorytetową było bezpieczeństwo i rozwój dziecka oraz jego relacja z opiekunem, nie płeć osób sprawujących opiekę.
Planeta – ochrona środowiska oraz prawa zwierząt
9. Prawa zwierząt
Żądamy, żeby wszystkie przepisy dotyczące praw zwierząt były przestrzegane zgodnie z zasadami obowiązującymi w prawie międzynarodowym oraz z wypracowanymi standardami. Zwłaszcza te zapisy, które regulują hodowlę, przetrzymywanie, transport i handel, a także zabijanie czy znęcanie się.
10. Kryzys klimatyczny
Żądamy, żeby władze Rzeczpospolitej Polskiej uznały wagę obecnych już teraz skutków zmian klimatycznych, a co za tym idzie, niezwłocznie podjęły działania, które sprawią, że osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2030 r. będzie realne.
Państwo
11. Demokratyczne państwo
Żądamy Polski jako państwa prawa opierającego się na zasadach i międzynarodowych standardach demokracji i równości, w którym władza sądownicza, wykonawcza i ustawodawcza są od siebie niezależne. Żądamy skutecznych, odpowiedzialnych oraz niezależnych instytucji, które mają zapewnić ład prawny. Wzywamy do otwartej, rzetelnej i tolerancyjnej debaty publicznej oraz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego, w którym prawa człowieka każdej osoby będą zapewnione.
12. Ochrona przed prześladowaniami i przemocą
Żądamy sprawiedliwych i rozsądnych uregulowań prawnych chroniących przed przemocą fizyczną, psychiczną i ekonomiczną. Nikt nigdy nie powinien doświadczać prześladowań z jakichkolwiek przesłanek.
Edukacja oraz kultura
13. Edukacja
a. Żądamy przywrócenia w szkołach rzetelnej i nowoczesnej edukacji antydyskryminacyjnej, uczącej tolerancji, otwartości i szacunku dla innych.
b. Żądamy wprowadzenia rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej do szkół i przedszkoli.
c. Żądamy wycofania zajęć z religii w szkołach oraz realnego dostępu do zajęć z etyki.
d. Żądamy, aby edukacja w polskich szkołach była wolna od nacisków politycznych i jakiejkolwiek formy dyskryminacji.
14. Choroby przenoszone drogą płciową
Żądamy rzetelnych i skutecznych programów profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową według aktualnej wiedzy i standardów międzynarodowych.
15. Wielokulturowość
Żądamy zapewnienia bezpiecznego, otwartego i przyjaznego środowiska wszystkim osobom na terenie Łodzi – Miasta Czterech Kultur oraz ścigania wszelkich przejawów rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii, homofobii oraz innych form nietolerancji.
16. Miasto bez barier
Żądamy usunięcia barier wykluczających osoby z wszelkimi niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi z korzystania z dóbr kultury i miejsc publicznych.
Stowarzyszenie Fabryka Równości