Freelancerzy, którzy mogą pracować z dowolnego miejsca świata. Obierają kierunek i przenoszą się co kilka dni, tygodni lub miesięcy. Nie wiedzą, gdzie będą jutro. Cyfrowy nomadyzm to nie tylko praca zdalna, ale sposób na życie. Bez kredytu, rat za mieszkanie, czekania na urlop i pracy w wyznaczonych godzinach. Kim są cyfrowi nomadzi? Czym się zajmują? Jak zostać digital nomad?
Kim są cyfrowi nomadzi?
W zależności od kierunku mogą wykonywać najróżniejsze zawody zdalnie, bądź nawet prowadzić firmę na odległość. Są tam, gdzie jest im dobrze. Zasadniczą cechą jest wolność, jaką dają nowoczesne technologie, żeby żyć i przebywać w dowolnym miejscu. Wystarczy laptop i dobre połączenie z Internetem. Dzięki narzędziom takim jak VPN, który pozwala obejść blokady regionalne, nie ma właściwie ograniczeń jeśli chodzi o wybór kraju.
Do najbardziej powszechnych zawodów należą copywriterzy, fotografowie, pisarze, projektanci stron internetowych, programiści, blogerzy, tłumacze, asystenci wirtualni, programiści, czy graficy – każda praca, jaką można wykonywać przez Internet. W większości przypadków są to profesje kreatywne, a podróż pomaga w czerpaniu inspiracji i zachowaniu świeżego umysłu. Dlatego też cyfrowi nomadzi nie narzekają na ilość zleceń, gdyż jakość ich pracy jest często lepsza niż osób pracujących w biurze. Dodatkową motywacją do efektywnego wykonywania zadań jest chęć kontynuowania podróży.
Przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z usług freelancerów, ponieważ zatrudnienie ich przynosi wiele korzyści – nie wymagają przestrzeni biurowej, co zmniejsza koszt dla firmy. Wynagrodzenie pobierają za faktycznie wykonaną pracę, a nie za liczbę godzin spędzonych przy biurku. Oferują dużą elastyczność harmonogramów, mogą wykonywać zadania z innej strefy czasowej. Najczęściej mają dużą motywację do pracy, są kreatywni i zależy im na współpracy długoterminowej.
Jak zostać digital nomad?
Przede wszystkim trzeba to poczuć. Cyfrowy nomadyzm z całą pewnością nie jest dla każdego. Oznacza całkowity brak stabilizacji, utrudnienie w założeniu rodziny – z małym dzieckiem przemieszczanie się z miejsca na miejsce nie jest już takie proste. Koczowniczy styl życia uzależnia. Ciężko potem odnaleźć się w jednym miejscu przez dłuższy czas, zwłaszcza teraz gdy w realiach pandemii koronawirusa możliwości podróżowania zostały mocno ograniczone.
Cyfrowi nomadzi żyją chwilą. Mają na co dzień tak wiele bodźców, że nie myślą zbyt wiele o pozostawionej w kraju rodzinie czy znajomych. Codziennie poznają nowych przyjaciół, pustkę wypełniają pięknymi wspomnieniami. Gdy jedno miejsce staje się nudne i rutynowe, przenoszą się gdzie indziej. W życiu każdego z nich nadchodzą jednak ciężkie chwile i tęsknota za bliskimi.
Życie na walizkach może wydawać się drogie, choć w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Na przykład w niektórych krajach azjatyckich jest dużo taniej niż w Polsce. Co więcej, nie trzeba martwić się o koszty stałe – w przypadku posiadania mieszkania można je wynająć i czerpać z tego dodatkowy dochód. Najlepiej też zatroszczyć się o dodatkowy dochód jeszcze przed porzuceniem stałego zatrudnienia, na przykład tworząc zarabiającego bloga lub robiąc certyfikat ułatwiający zatrudnienie w danym zawodzie.
Przeważnie cyfrowy nomada prowadzi własną działalność, nie ma zatem szefa, ale też zwolnień chorobowych czy płatnych dni wolnych. Jeśli nie pracuje – nie zarabia. Dlatego przed decyzją o podjęciu wyprawy życia trzeba koniecznie zatroszczyć się o środki awaryjne na wypadek problemów ze zleceniami lub zastoju w branży, które pozwolą przetrwać kilka miesięcy bez utraty płynności finansowej.
