Żeby było jasne: jestem za przełożeniem wyborów. Ale po pierwsze, wybory w maju tak czy inaczej się odbędą. Nie po to rząd znosi obostrzenia jakoś tak akurat przed połową maja, żeby się nie odbyły.
Po drugie, 17 maja będzie już zdjętych wiele obostrzeń, więc TVP i reszta propagandy będzie trąbić, że jeśli ludzie mogą stać w kolejce w odstępach do sklepu, będą mogli stać w kolejce do komisji. Wybory korespondencyjne będą przedstawiane przez PiS jako opcja, uzupełnienie, udogodnienie itd.
Po trzecie, takie wybory trudno będzie traktować i przedstawiać światu jako wyjątkowo niedemokratyczne. Zresztą świat będzie miał to w dupie. PiS też. Sanacja przepchnęła projekt antydemokratycznej konstytucji kwietniowej podczas protestu opozycji. Przejął się tym ktoś?
Po czwarte, jeśli zbojkotujecie te wybory, to Duda wygra w I. turze a PiS będzie się powoływał przez kolejne 3,5 roku na taką legitymizację, że wszystko będzie im wolno, a wszystko za 3 lata, to będzie inne wszystko niż teraz. Tak samo jak wszystko dzisiaj było średnio do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Nie ma to zresztą wielkiego politycznego znaczenia, bo Duda to Duda, a Prezydent to Prezydent i może ile może, ale psychologiczne dla opozycji ma znaczenie gigantyczne. Nie wolno marnować takiej szansy.
Po piąte, mam wrażenie, że Kosiniak ma szansę z Dudą w drugiej rundzie.
Po szóste – przestańcie więc już mendzić o tym bojkocie i idźcie głosować, albo głosujcie korespondencyjnie, mimo, że taki sposób głosowania jest niedemokratyczny. Trudno. Nieobecni głosu nie mają, nikt ich o zdanie nie pyta, a historia zazwyczaj ma w dupie powód nieobecności, nawet jeśli się pokazuje L4.
Osobom natomiast szlachetnie oburzonym na mój tekst (powyższe słowa ukazały się najpierw jako wpis na moim Facebooku), nawołujący do pójścia do wyborów i podjęcia walki, choć oczywiście nie dziwię się obrzydzeniu do walki w gównie, chciałbym zadać pytanie. Do parlamentarnych też nie pójdziemy? Bo wystarczy, że przy parlamentarnych też a priori dokonają paru wałów, żebyśmy zakrzyknęli, że niekonstytucyjne, olali, a oni wezmą kolejne cztery lata? Plus te 3,5 które im zostają, to 7,5. 7,5 lat bojkotu i patrzenia na dyktatorskie pomlaskiwanie Kaczyńskiego w propagandowym TVP. Bez walki. Super pomysł.
Przed wojną, przypominam raz jeszcze, opozycja przez takie bojkoty sama wykopała się z polityki, a sanacja się tylko cieszyła.
Otóż zaklinam: musimy choć próbować wygrać, a potem zastanawiać się co dalej, a nie po prostu położyć się i dać rozjechać. Przecież opcje się nie zmieniają i ich liczba nie zmniejsza, nadal wybory można zaskarżyć, udział głosujących na opozycję nie zmienia przecież faktu występowania uchybień prawnych. Zresztą co chcemy tak naprawdę osiągnąć przez zaskarżenie? Odbicie od partyjnych sędziów? Utknięcie sprawy w UE i pogłębianie się marginalizacji kraju, w tym nas też, a im większa marginalizacja tym więcej PiS będzie mógł robić bo i tak będzie miał gdzieś? Do parlamentarnych też nie przystąpimy? Trzeba oczywiście sposób organizacji wyborów zaskarżyć, ale nie wolno nam w takiej sytuacji liczyć na to, że to jedyny nasz sposób na zwycięstwo!
Jeśli dojdzie do drugiej tury to może się wiele zdarzyć. A przy tych 20-30 procentach frekwencji to lepiej chyba elektorat mobilizować niż demobilizować, bo jeszcze się okaże, że do drugiej tury wejdzie Bosak dzięki mobilizacji „nacków”.
Uważam, że z oszustami trzeba walczyć jak w krav madze: jeśli da się zadać cios, to należy go zadać. Przeciwnik czasem musi się odsłonić, nawet jeśli kontroluje sytuację i my takich momentów musimy wyglądać, a nie unikać, bo nigdy go nie pokonamy.
Jedyny powód, dla którego można byłoby strategicznie zastanawiać się nad bojkotem tych wyborów byłby taki: wybory, w których nie bierze udziału opozycja, i w których Duda mierzy się z Bosakiem, dają do zrozumienia Kaczyńskiemu, że he is the baddie, jak w załączonym skeczu, i wtedy Kaczor pęka, płacze, dokonuje samobiczowania, rozwiązuje PiS, po czym sam usuwa się na św. Helenę, gdzie nie ma jak dolecieć, bo zakaz lotów, więc chce choć na Uznam, ale tam Niemcy, w związku z czym osiada na łasze wiślanej, po czym następuje przybór, i wzdęty już Kaczyński płynie, jak szarża ułańska, Wisłą do Gdańska.
Bo do czego innego mogłoby go to zmusić? Do nagłego oddania władzy? Komu? Jak? Samorozwiązania parlamentu? A co ma parlament do prezydenckich? Do ulegnięcia naciskom z Brukseli? Przy tej eskalacji typu taktyka salami prędzej zaczniemy gadać o Polexicie, do którego pewnie nie dojdzie, ale którego widmo trwale zepsuje polskie relacje z UE. Zresztą patrzmy na Węgry, jak zacierają unijne mechanizmy, jak kij wsadzony w szprychy, bo ani ich wypieprzyć, ani wierzyć w zasady UE, które Węgry bezczelnie łamią.
Jest jeszcze jedna opcja: Gowin. Gowin, który boi się, że kiedyś beknie za udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej, może w końcu przestać hamletyzować i wyjść z rządu. Przy czym jeśli wyjdzie, to teraz, gdy poparcie dla PiS jest jeszcze wysokie. Gdyby odszedł jesienią, wtedy co innego.
A więc żeby bojkot miał sens, musiałyby się wydarzyć następujące rzeczy:
Duda zostaje na placu boju sam i jest to kuriozalne. Wtedy sprawa byłaby inna, ale jak wiemy, na to nie ma co liczyć, za Oko.press: „Szymon Hołownia chce wygrać i zaskarżyć wybory. Małgorzata Kidawa-Błońska kandyduje i jednocześnie nawołuje do bojkotu. Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz powtarzają: my się nie wycofamy”. W tej sytuacji trudno nawet sobie wyobrazić, że cała opozycja uznaje nowo wybranego Dudę za nielegalnego prezydenta. Być może taki nacisk były silniejszy i mocniej działał na PiS niż system, w którym teraz żyjemy, z sędziami i antysędziami, ale jak widzimy, póki żyje Kaczyński, przynajmniej zawsze, gdy wydaje się, że PiS nie może już niżej Polski zwłóczyć w rynsztok, PiS to robi i jeszcze bardziej się betonuje i odjeżdża. A w sondażach mu jakoś nie spada, mimo, że nawet prawicowa prasa (ta antypopulistyczna: Rzepa, KJ, trochę Dziennik itd.) się od nich odwróciła.
Nie wiem co w tej sytuacji musiałoby się zdarzyć, żeby ktokolwiek w PiS, łącznie z Gowinem, uznał, że siara jest zbyt wielka. No, ale załóżmy, że Duda wygrywa jakimś kuriozalnym wynikiem i Gowin jednak pęka.
Gowin jest wystraszony, ale czeka na nowe sondaże do jesieni, gdy zmienią się preferencje i dopiero wtedy wychodzi. Dziwne to i niezbyt prawdopodobne, nie wiem czy akurat na takie rozwiązanie warto stawiać, szczególnie w sytuacji, gdy kontrkandydaci Dudy jednogłośnie się nie wycofują, co faktycznie byłoby dobrym środkiem nacisku na przesunięcie wyborów.
Albo wychodzi z rządu teraz, Kaczyński rozpisuje nowe wybory na lipiec i let’s see what happens, ale ja chyba wiem co by się stało: zwycięstwo 40 procentami. Poproszę o inne scenariusze, serio jestem ciekawy.
Ale najlepsze jest to, jaką „Pisioki” muszą mieć z nas teraz bekę. Przy frekwencji na poziomie wody w piwnicy, słabej mobilizacji PiS-u (bo już mają na wszystko wydupione, komu by się chciało narażać na Covid), można przy potężnej mobilizacji elektoratu lewicy i centrum cuda zdziałać. Ale nie, będzie rozwłóczone. Ćwierć pójdzie, ćwierć nie, bo zdrada, ćwierć nie, bo aaa fuck it, ćwierć nie, bo Covid (tych najbardziej rozumiem).
Najmocniej jednak zorganizują się nacki, i to oni się wzmocnią po wyborach. Super perspektywa. A my będziemy pisać w „Magazynie Świątecznym” i „Krypie” o „straconych szansach”.
Pokażmy pajacom czerwoną kartkę i przestańmy już się mazgaić, lamentować i egzaltować, bo już słuchać tego nie można. A w parlamentarnych, przyspieszonych czy nie, głosować na lewicę. Bo tylko w niej jest dziś nadzieja, żeby odejść od patologii neoliberalizmu (albo biedaneoliberalizmu w wykonaniu PO) i populistycznego, tępego autorytaryzmu
w wykonaniu PiS.
