Choć z pozoru te dwa pojęcia maja ze sobą niewiele wspólnego to w praktyce okazuje się, że pobyt w Krynicy jest idealną okazją do dyskusji o problemach z jakimi spotyka się obecnie NATO. Od czasu swego powstania wraz ze zmianą sytuacji międzynarodowej zmieniły się również początkowe cele tej organizacji, a także wzrosło jej znaczenie na arenie międzynarodowej. Akcesje do niej zgłaszają kolejne państwa także te, które wcześniej należy do strefy wpływów ZSRR. Pojawia się jednak pytanie kto powinien decydować o przyjęciu kolejnych członków oraz jakie jest, a jakie powinno być znaczenie Rosji przy podejmowaniu tych decyzji.
XX Forum Ekonomiczne w Krynicy było ciekawym wydarzeniem zarówno społeczno-politycznym jak i towarzyskim. Organizatorzy postarali się by w jednym miejscu zebrać wybitnych specjalistów z różnych zakątków świata i dać im szansę polemiki podczas wielu różnorodnych tematycznie paneli dyskusyjnych, które odbywały się co dziennie od godziny 9 do 18 w kilkunastu przygotowanych do tego salach. Nie zabrakło również tzw. wydarzeń specjalnych czyli sesji poświęconym wyjątkowo ważnej tematyce, które zazwyczaj odbywały się po zakończeniu paneli by każdy zainteresowany słuchacz mógł wziąć w nich udział.
Za wyjątkowo interesujące i warte komentarza uważam spotkanie pt. „Wolność a bezpieczeństwo”, którego moderatorem był były prezydent Aleksander Kwaśniewski a do panelistów należeli min. ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec, a także wiceprzewodniczący demokratycznej partii USA. Poruszono tu bardzo ważny problem: Jak walcząc o wolność zapewnić bezpieczeństwo we współczesnym świecie? A także jakie standardy powinny w nim obowiązywać by nie dopuścić ponownie do tak tragicznych wydarzeń ja atak na World Trade Center? Zwrócono uwagę, że w państwach demokratycznych obywatele buntują się wobec wielu form prewencyjnych jakie próbuje wprowadzić rząd dlatego ograniczenia wolności muszą być odpowiednie a nad ich regulacją powinno czuwać przede wszystkim dobre prawo, które nie dopuści do naruszenia prywatności obywatela jeżeli nie będzie to absolutnie konieczne. Padały również trudne pytania, na które nie dało się dać jednoznacznej odpowiedzi np. : „Jak poradzić sobie z kwestią emigrantów czy wszelkiego rodzaju mniejszość tak religijnych jak i kulturowych?” Konkluzja tej dyskusji była jednak taka, iż mimo wielu starań kwestia wyznaczenia granic wolności by zapewnić bezpieczeństwo zawsze pozostanie nie do końca rozstrzygnięcia i będzie zależna od indywidualnego podejścia jednostki.
Inną sparawą, o której po tegorocznym Forum warto wspomnieć jest nowa strategia NATO wobec wschodu. Na szeregu paneli zastanawiano się jak znaleźć równowagę w relacjach z Rosją i czy kiedykolwiek znajdzie się dla niej miejsce w strukturach NATO. Problem ten wywołał szereg dyskusji, gdyż głos zabierali zarówno przedstawiciele Rosji jak i na przykład Gruzji. Rozmawiano o wartościach jakie przyświecają NATO i roli jaką powinno ono odgrywać w stosunkach międzynarodowych. Zwrócono uwagę, że organizacja ta traci powoli swój głównie militarny charakter na rzecz przede wszystkim organizmu politycznego. Zaproponowano również w końcowej fazie dyskusji by NATO, Gruzja i Rosja wspólnie zanalizowały ostatnie wydarzenia i postarały się wypracować kompromis. Należy jednak zadać pytanie czy takie porozumienie rzeczywiście jest możliwe? Mimo zdecydowanej poprawy stosunków z Rosją dialog z nią pozostaje nadal trudny ze względu na różnice zarówno ustrojowe jak i polityczne.
