Igrzyska Wolności 2015
„Jak uratować demokrację”
Kompleks EC1 (ul. Targowa 1/3, Łódź), 15 – 17 październik 2015
www.igrzyskawolnosci.pl
Niedziela 11/10/2015
- Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
19.00 Koncert: Muchy w 6. Dzielnicy
Środa 14/10/15
- Dzielnica (ul. Piotrkowska 102, Łódź)
20.00 Koncert Wacław Zimpel Solo w 6. Dzielnicy
Czwartek 15/10/15
Gala Otwarcia Igrzysk Wolności 2015
(EC1 – Hala Maszyn, ul. Targowa 1/3, Łódź)
18.00 – 18.15 Powitanie uczestników Igrzysk Wolności
- Błażej Lenkowski – prezes zarządu Fundacji Industrial,
- Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury,
- Vaclav Bacovsky – Fundacja im. Friedricha Naumanna – Fundacja na Rzecz Wolności
18.15 – 18.40: „Agora dla Łodzi” – wystąpienie
- Hanna Zdanowska – Prezydent Łodzi
18:40 – 19:10: „Wyzwania dla polityki bezpieczeństwa w regionie” – wystąpienie
- Michaił Kasjanow – były premier Rosji
19.10 – 20.40: “Wyzwania dla polityki bezpieczeństwa w regionie” – panel dyskusyjny
- Michaił Kasjanow – były premier Rosji,
- Janusz Lewandowski – szef doradców Premier RP Ewy Kopacz, były Komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego,
- Adam Michnik – redaktor naczelny Gazety Wyborczej
Prowadzenie: Leszek Jażdżewski – redaktor naczelny Liberté!
20.40 – 21.20 „Demokracja i Chiny” – spotkanie
- Liao Yiwu – chiński poeta, prozaik, dysydent, więzień polityczny; od 2011 roku na emigracji politycznej,
Prowadzenie: Maciej Nowicki – Newsweek
21.20 – Poczęstunek (Jezioro Pamięci)
22.00 – 23.00: Koncert
- Marcin Masecki – Beethoven: Ostatnie Sonaty Fortepianowe
23.00: Wieczór networkingowy w klubie festiwalowym: 6. Dzielnicy
Podczas gali zapewniamy tłumaczenie symultaniczne
Zapisz się na Program główny Igrzysk Wolności 2015:
https://docs.google.com/forms/d/1NxtbVqMwYZ-evBZ2MV-w1p3lHVO9sm4jI4xLajs454U/viewform
Piątek 16/10/15
10:00 – 14:00 Dialogi akcjonariuszy zmiany
(EC1 – sale konferencyjne, ul. Targowa 1/3, Łódź)
Sesja I
8.30 – 10.00: O podmiotowej polityce – panel dyskusyjny
Partner: Klub Jagielloński
- Jan Maciejewski – redaktor naczelny Pressje,
- Krzysztof Mazur – przewodniczący Rady Klubu Jagiellońskiego,
- Bartłomiej Radziejewski – redaktor naczelny „Nowej Konfederacji”, prezes Fundacji Nowa Rzeczpospolita,
Sala Platon, Język polski
8.30 – 10.00 Jakich innowacji społecznych potrzebujemy najbardziej? – warsztat
Partner: Asoka
- Agata Stafiej-Bartosik – dyrektor Ashoki w Polsce
Sala Arystoteles, język polski
8.30 – 10.00: Idea europejskiego federalizmu – panel dyskusyjny
Partnerzy: European Liberal Forum, Republikon Institute
- Jan Machacek – czeski dziennikarz, członek zarządu Institute for Politics and Society, sygnatariusz Karty 77,
- Giulio Ercolessi – członek zarządu European Liberal Forum oraz Europejskiej Federacji Humanistycznej,
- Reka Csaba – Republikon Institute,
Prowadzenie: Krzysztof Iszkowski – Liberté!, Zjednoczona Lewica
Sala Sokrates, język angielski
8.30 – 11.00: Roundtable Liberté! „Przyszłość demokracji na Ukrainie”
- Vitalij Portnikow – redaktor naczelny ukraińskiej telewizji Tvi,
- Marcin Święcicki – poseł na Sejm RP, były prezydent Warszawy,
- Kazimierz Wóycicki – publicysta, dziennikarz, działacz opozycji demokratycznej (tbc),
Sala Ikar, język angielski
Sesja II
10.00 – 11.30: Przyszłość i demokratyzacja Rosji – panel dyskusyjny
Partner: WSMiP UŁ
- Yuri Dzhibladze – prezydent Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka w Moskwie,
- Bartłomiej Nowak – ekspert ds. międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula,
- Katarzyna Pisarska – założyciel i dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz Wyszehradzkiej Szkoły Nauk Politycznych,
- Peter Pomerancev – brytyjski pisarz rosyjskiego pochodzenia, publicysta: „Financial Times”, „Wall Street Journal”, „Foreign Policy”,
Prowadzenie Tomasz Kamiński – WSMiP UŁ, Liberté!
Sala Sokrates, język angielski
10.00 – 11.30: Demokracja-cyfryzacja-gospodarka – panel dyskusyjny
Partner: thinktankcyfrowy.pl
- Patrycja Gołos – szef działu public Policy w Polsce, UPC
- Piotr Marczuk – szef działu public Policy w Polsce, Microsoft
- Anna Streżyńska – prezydent w “Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa” oraz “Internet dla Mazowsza” (tbc)
- Katarzyna Szymielewicz – prezes Fundacji Panoptykon,
- Jakub Turowski – szef działu public policy w Polsce, Facebook
Sala Arystoteles, język angielski
10.00 – 11.30: Prywatne versus publiczne – jak idea społecznego biznesu wpływa na sferę publiczną? – panel dyskusyjny
Partner: Think Tank
- Małgorzata Bonikowska – Współwydawca „Magazynu THINKTANK”,
- Mirosław Grewiński – prorektor w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie,
- Anna Zasada-Chorab – Wiceprezydent Siemianowic Śląskich,
Sala Platon, język polski
Sesja III
11.30 – 14.00: Roundtable Liberté! „Jak uratować demokrację?”
- Krzysztof Iszkowski – Liberté!, Zjednoczona Lewica,
- Ivan Krastev – bułgarski politolog, filozof polityki, analityk, publicysta, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii,
- Radosław Markowski – socjolog, publicysta, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej,
Sala Ikar, Język angielski
12.00 – 13.30: Dziedzictwo systemów totalitarnych w krajach Europy Środkowowschodniej– panel dyskusyjny
Partner: Republikon Institute
- Reka Csaba – Republikon Institute,
- Łukasz Jurczyszyn – Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Centrum Badania Solidarności i Ruchów Społecznych IS UW, współpracownik Liberté!,
- Dániel Mikecz – Instytucie Nauk Politycznych Węgierskiej Akademii Nauk, Republikon Institute,
Sala Sokrates, język angielski
12.00 – 13.30: Trzy oblicza azjatyckich demokracji – Indie, Japonia i Tajwan – panel dyskusyjny
Partner: WSMiP UŁ
- Agnieszka Kuszewska – Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej,
- Karol Żakowski (Uniwersytet Łódzki),
- Tomasz Jurczyk (Uniwersytet Łódzki),
4
Prowadzenie: Tomasz Kamiński – WSMiP UŁ, Liberté!
Sala Arystoteles, język polski
12.00 – 13.30: III RP – macocha czy matka? Jak wygląda identyfikacja „młodych” z wolną Polską? – panel dyskusyjny
- Magdalena Błędowska – Krytyka Polityczna,
- Paweł Ciacek – dyrektor ds. obsługi klienta Millward Brown, Fundacja Projekt: Polska,
- Jan Śpiewak – Miasto jest Nasze
- Dawid Wildstein – rzecznik prasowy Forum Żydów Polskich, wice-naczelny „Frondy LUX”,
Prowadzenie: Mikołaj Mirowski – Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Sala Platon, język polski
15:30 Obiad (Jezioro Pamięci)
Zapisz się na Dialogi akcjonariuszy zmiany:
https://docs.google.com/forms/d/1OCSZ9y4PLdTf4DIcgI6Ox1d-OK29fvByG2xE-sz2RZQ/viewform
Piątek 16/10/15
Wykłady otwarte
(EC1 – Hala Maszyn oraz sale konferencyjne, ul. Targowa 1/3, Łódź)
10.00 – 12.00 Kościół – między tradycją a zmianą – panel dyskusyjny
Partner: Krajowa Izba Gospodarcza
- Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta, od 2010 do 2015 dyrektor Instytutu Obywatelskiego, współautor raportu Reforma Kulturowa 2020 – 2030 – 2040,
- Eliza Michalik – dziennikarka Superstacja (tbc),
Prowadzenie: Katarzyna Lubnauer – Nowoczesna, współpracowniczka Liberté!
Hala Maszyn, język polski
12:00 – 14.00 Szkolnictwo holistyczne – panel dyskusyjny
Partner: Krajowa Izba Gospodarcza
- Robert Kwaśnica – współzałożyciel i rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, współautor raportu Reforma Kulturowa 2020 – 2030 – 2040,
- Katarzyna Bieńkiewicz – COMPETITA s.c.
- Katarzyna Lubnauer – Nowoczesna, współpracowniczka Liberté!
- Elżbieta Królikowska – Kińska – polityk i działaczka samorządowa, Platforma Obywatelska,
Prowadzenie: Maciej Kowalczyk, PhenoHorizon, współpracownik Liberté!
Hala Maszyn, język polski
14:00 – 15:30 Reforma kulturowa 2020 – 2030 – 2040 – panel dyskusyjny
Partner: Krajowa Izba Gospodarcza
- Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury,
- Edwin Bendyk – Tygodnik Polityka,
- Przemysław Czapliński – Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Radosław Markowski – socjolog, publicysta, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej,
Prowadzenie: Jacek Żakowski – Polityka
Sala konferencyjna, język polski
14:00 – 15:30 Soft Power i cyfryzacja w dzisiejszej dyplomacji – prezentacja i panel dyskusyjny
Partner: Facebook
- Elizabeth Linder – specjalistka ds. polityki i rządu, Facebook EMEA oraz ambasadorka marki na Europę, Bliski Wschód oraz Afrykę (EMEA)
- Sylvie Kauffmann – dyrektor wydawnicza i felietonistka francuskiego dziennika „Le Monde”,
- Jonathan McClory – partner w brytyjskiej agencji konsultingowej Portland, współautor raportu: Soft Power 30
- Jacek Sariusz – Wolski – poseł do Parlamentu Europejskiego (tbc)
Prowadzenie: Jakub Turowski – szef działu public policy w Polsce, Facebook
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
16:15 – 17.15 Czy proces zmiany na Ukrainie może być trwały? – spotkanie
- Witalij Portnikow – ukraiński publicysta i dziennikarz, redaktor naczelny telewizji Tvi
Prowadzenie: Łukasz Jasina – Kultura Liberalna
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
16.15 – 17.15 Walka z eurosceptycyzmem i radykalizmem – prezentacja i dyskusja
Partner: Republikon Institute, European Liberal Forum
- Reka Csaba – Republikon Institute,
- Dániel Mikecz – Instytucie Nauk Politycznych Węgierskiej Akademii Nauk, Republikon Institute,
Prowadzenie: Olga Łabendowicz – 4liberty.eu, Liberté!
Sala konferencyjna, język angielski
17.15 – 19.15 Rodząca się tożsamość miejska – panel dyskusyjny
- Maciej Kowalczyk – Pheno Horizon,
- Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta, od 2010 do 2015 dyrektor Instytutu Obywatelskiego, współautor raportu Reforma Kulturowa 2020 – 2030 – 2040,
- Maciej Prus – dziennikarz, pisarz, poeta, współwłaściciel krakowskiego klubu Piękny Pies,
- Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi,
Prowadzenie: Tomasz Janowski
Sala konferencyjna, język polski
17.15 – 19:15 Konsekwencje kryzysu finansowego a demokracja w EU wystąpienia i panel dyskusyjny
Partner: European Liberal Forum, Republikon Institute
- Ivan Krastew – bułgarski politolog, filozof polityki, analityk, publicysta, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii,
- Phillipe Legrain – Brytyjski ekonomista polityczny, autor licznych artykułów m.in. w: „Financial Times”, „The Guardian”, „The Times”, „The Independent”, „Wall Street Journal Europe”,
- Jan Werner Mueller – niemiecki politolog, wykładowca nauk politycznych na Uniwersytecie Princeton,
Prowadzenie: Leszek Jażdżewski – redaktor naczelny Liberté!
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
19.15 – 20.30 Perspektywy wolności obywatelskich w III RP – spotkanie
- Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich RP
Prowadzenie: Marcin Celiński – zastępca redaktora naczelnego Liberté!
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
19:15 – 20:30 Portrety polskich miast w utworach literackich – panel dyskusyjny
- Przemysław Czapliński – Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Kaja Grzegorzecka – krakowska pisarka,
- Jakub Żulczyk – prozaik, scenarzysta i dziennikarz piszącym między innymi dla „Playboya”, „Elle”, „Wprost” i „Tygodnika Powszechnego”.
Prowadzenie: Rafał Gawin – Arterie, Dom Literatury
Sala konferencyjna, język polski
20.30: Poczęstunek (Jezioro Pamięci)
21:00 Koncert
- Tom Trio
22.00: Wieczór networkingowy w klubie festiwalowym: 6. Dzielnicy
Zapisz się na program główny Igrzysk Wolności:
https://docs.google.com/forms/d/1NxtbVqMwYZ-evBZ2MV-w1p3lHVO9sm4jI4xLajs454U/viewform
Sobota 17/10/15
10:00 – 14:00 Dialogi akcjonariuszy zmiany
(EC1 – sale konferencyjne, ul. Targowa 1/3, Łódź)
Sesja I
9.00 – 10.30: Konsekwencje rosnącej roli państw w sektorze finansowym – spotkanie
- Javier Capape – hiszpański ekonomista, Koordynator Raportu dot. Państwowego Funduszu Majątkowego
Prowadzenie: Tomasz Kamiński – WSMiP UŁ, Liberté!
Sala Platon, Język angielski
9.00 – 10.30: Perspektywy demokracji na Białorusi – panel dyskusyjny
Partner: Swoboda Institute
- Andrej Sannikau – białoruski dyplomata, działacz polityczny i społeczny, kandydat na urząd prezydenta Białorusi w wyborach w 2010 roku,
- Vincuk Viachorka – białoruski polityk i opozycyjny działacz społeczny, od 1979 roku aktywny uczestnik białoruskiego ruchu narodowo-demokratycznego,
- Olga Zakharova – rosyjska działaczka na rzecz praw cżłowieka, Freedom Files, Civic Solidarity Platform,
Prowadzenie: Katarzyna Peszyńska – Drews – Swoboda Institute
Sala Arystoteles, język angielski
9.00 – 10.30: Łódzka rewitalizacja, główne założenia – prezentacja
- Marcin Obijalski – Dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Łodzi
Sala Sokrates, język polski
Sesja II
10.30 – 12.00: Czy promocja demokracji ma przyszłość? – panel dyskusyjny
Partner: People In Need
- Yuri Dzhibladze – prezydent Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka w Moskwie,
- Pavel Elizarov – polityczny aktywista, dysydent wydalony Rosji,
- Emin Milli – dziennikarz, dyrektor wykonawczy Meydan TV, niezależnej internetowej platformy medialnej z Azerbejdżanu utworzonej w 2013 roku,
- Francišak Viačorka – białoruski dziennikarz w RFE/RL, prezydent Svoboda Institute,
Prowadzenie: Anna Żamejć – niezależna dziennikarka, współpracowniczka Liberté!
Sala Sokrates, język angielski
10.30 – 12.00: Praktyczne Państwo – panel dyskusyjny
- Wojciech Przybylski – redaktor naczelny kwartalnika Res Publica Nowa, Visegrad Insight oraz Eurozine,
- Maciej Kuziemski – Członek zarządu Fundacji Res Publica Nowa
Sala Arystoteles, język polski
10.30 – 12.00: Kto buduje społeczeństwo obywatelskie w Polsce? Jakimi zasobami trzeba dysponować, żeby zmieniać swój kraj i czy to się opłaca? – panel dyskusyjny
- Maria Belka – Mentors 4 Starters,
- Maja Isakiewicz – Global Shapers Warsaw Hub,
- Katarzyna Kamińska – MakeSense,
- Zuzanna Lewandowska – The Kings Foundation,
Sala Platon, język polski
Sesja III
11.30 – 14.00: Roundtable Liberté! „Polska gospodarka a globalizacja”
- Jakub Borowski – Główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych w Credit Agricole Bank Polska oraz adiunkt w Szkole Głównej Handlowej (SGH),
- Aleksander Łaszek – Forum Obywatelskiego Rozwoju,
- Krzysztof Walenczak – Dyrektor Generalny Societe Generale Corporate & Investment Banking Polska, były wiceminister skarbu państwa, pracował w Lehman Brothers;
Prowadzenie: Grzegorz Cydejko – Forbes
Sala Platon, język polski
12.30 – 14.00: Czyje jest miasto? – panel dyskusyjny
- Michał Domińczak – architekt, Klub Jagielloński,
- Tomasz Majewski – wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykłada historię filmu animowanego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz historię kultury na Uniwersytecie Łódzkim,
- Borys Martela – Stowarzyszenie Topografie, promotor idei budżetu obywatelskiego w Łodzi,
- Ryszard Kowalski – prezes Związeku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa, Konfederacja Lewiatan,
Prowadzenie: Marcin Wojciechowski – Liberté!
Sala Arystoteles, język polski
12.30 – 14.00: The Future Of The European Union – prezentacja, dyskusja
Partner: European Liberal Forum
- Prezentacja raportu European Liberal Forum: The Future Of The European Union – Giulio Ercolessi,
- Komentarz: Jan Werner Mueller – niemiecki politolog, wykładowca nauk politycznych na Uniwersytecie Princeton,
Sala Sokrates, język angielski
14.00: Lunch (Jezioro Pamięci)
Zapisz się na Dialogi akcjonariuszy zmiany:
https://docs.google.com/forms/d/1OCSZ9y4PLdTf4DIcgI6Ox1d-OK29fvByG2xE-sz2RZQ/viewform
Sobota 17/10/15
Wykłady otwarte
10.30 – 12.00 Media a demokracja – panel dyskusyjny
Partner: Republikon Institute
- Jarosław Gugała – Polsat News,
- Agnieszka Lichnerowicz – dziennikarka, reporterka radia Tok FM,
- Inga Springe – łotewska dziennikarka śledcza, prezenterka oraz jedna z dwojga założycieli Re:Baltica, znalazła się na liście „New Europe 100” – zestawieniu wybitnych liderów innowacji społecznych z Europy Środkowo-Wschodniej,
- Roman Skrypin – ukraiński dziennikarz, przewodniczący Niezależnego Ukraińskiego Związku Mediów, założyciel internetowej telewizji hromadska.tv,
- Paweł Wroński – Gazeta Wyborcza,
Prowadzenie: Marcin Celiński – zastępca redaktora naczelnego Liberté!
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
12.30 – 14.00 Zbyt późna nowoczesność – panel dyskusyjny
Partner: Krajowa Izba Gospodarcza
- Piotr Augustyniak – autor książki „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy”,
- Przemysław Czapliński – Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Paweł Śpiewak – socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego,
Prowadzenie: Magdalena M. Baran – Liberté!
Hala Maszyn, język polski
15.00 – 16.30: Jakich reform potrzebujemy w Polsce aby dogonić Zachód?” – prezentacja, panel dyskusyjny
Partner: Forum Obywatelskiego Rozwoju
- Anna Fornalczyk – ekonomistka, wykładowca akademicki i manager, była prezes Urzędu Antymonopolowego,
- Marcin Górski – Tataj Górski Adwokaci, dyrektor Biura Prawnego Urzędu Miasta Łodzi,
- Ireneusz Jabłoński – wiceprezydent Łodzi,
- Aleksander Łaszek – Forum Obywatelskiego Rozwoju, Szkoła Główna Handlowa
- Radosław Stępień – wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (tbc),
Prowadzenie: Marek Tatała – FOR
Sala konferencyjna, język polski
15.00 – 16.30: Imigracja – wielki sprawdzian dla Europy – panel dyskusyjny
- Francesca Borri – włoska dziennikarka ds. Bliskiego Wschodu, korespondentka wojenna m.in. z Syrii,
- Dimitris Christopoulus – wykładowca w zakładzie Nauk politologicznych i historii na ateńskim Uniwersytecie Panteion, od 2013 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka,
Prowadzenie: Joanna Łopat – Liberté!
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
16.00 – 17.30 – Inkluzywna gospodarka – dyskusja
- Elżbieta Mączyńska – Szkoła Główna Handlowa,
- Jakub Borowski – Główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych w Credit Agricole Bank Polska oraz adiunkt w Szkole Głównej Handlowej
Prowadzenie: Jacek Żakowski – Polityka
Sala Jezioro Pamięci, język polski
16:30 – 18:00: Miasto przyszłości – wariacje futurologiczne – spotkanie
- Jacek Dukaj – pisarz, wielokrotnie nagradzany autor fantastyki, z wykształcenia filozof,
Sala konferencyjna, język polski
16.30 – 18.00: Rola kultury w procesie rewitalizacji miast – panel dyskusyjny
- Małgorzata Ludwisiak – dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie,
- Osamu Okamura – czeski architekt, dyrektor programowy festiwalu reSITE,
- Teele Pehk – Urbanistka w Estonian Urban Lab (Linnalabor), centrum myśli urbanistycznej, dyrektor generalna estońskiej Cooperation Assembly Community,
- Paweł Potoroczyn – dyrektor Instytutu im. Adama Mickiewicza,
Prowadzenie: Katarzyna Janowska – TVP Kultura
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
18:00 – 19:30 Czy inna Rosja jest możliwa? – spotkanie
- Władysław Inoziemcow – rosyjski ekonomista, założyciel i dyrektor Ośrodka Badań Postprzemysłowych w Moskwie, jest profesorem na wydziale Ekonomii Światowej, na moskiewskim Uniwersytecie Lomonosova,
Prowadzenie: Maciej Nowicki – Newsweek
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
18.00 – 19.30 Pejzaż miast polskich – spotkanie
- Filip Springer – pisarz, reporter i fotograf; współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie oraz Tygodnikiem Polityka,
Prowadzenie: Marcin Wojciechowski – Liberté!
Sala konferencyjna, język polski
19:30 – 20.30 „Jak uratować demokrację?” – wystąpienie podsumowujące
- Iwan Krastev – bułgarski politolog, filozof polityki, analityk, publicysta, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii,
Hala Maszyn, tłumaczenie symultaniczne
20.30 Poczęstunek (Jezioro Pamięci)
21:00 Koncert:
- Mitch & Mitch
22.30 Wieczór networkingowy w klubie festiwalowym: 6. Dzielnicy
Zapisz się na program główny Igrzysk Wolności:
https://docs.google.com/forms/d/1NxtbVqMwYZ-evBZ2MV-w1p3lHVO9sm4jI4xLajs454U/viewform
Na wydarzenie obowiązuje rejestracja poprzez stronę: igrzyskawolnosci.pl (na część wydarzeń liczba miejsc jest ograniczona). Gala Otwarcia Igrzysk Wolności rozpoczyna się 15 października o godzinie 18.00.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Industrial wydawca czasopisma Liberté!
Sponsorem strategicznym jest: Fundacja Łódzka EC1. Partnerami: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Prezydent Miasta Łodzi, Fundacja im. Friedricha Naumanna Fundacja na Rzecz Wolności. Partnerami merytorycznymi: 4liberty.eu, Instytut Svobody, WSMiP UŁ, 6. Dzielnica, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Republikon, Europe for Citizens Programme, People in Need, Res Publika Nowa, Facebook, Think Tank, Krajowa Izba Gospodarcza, Think Tank Cyfrowy, Asoka, European Liberal Forum. Partnerami medialnymi: Polityka, Gazeta Wyborcza, TOK FM. Współorganizatorem wydarzenia jest: EC1 Miasto Kultury. Imprezę ubezpiecza: PZU.