Komitet „Ratujmy samorząd”: PO – witamy na pokładzie!

Drukuj

Obywatelska inicjatywa „Ratujmy samorząd” z zadowoleniem przyjmuje decyzję Platformy Obywatelskiej o włączeniu się do akcji referendalnej przeciw bezprawnym ograniczeniom biernego prawa wyborczego aktualnych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.  Doceniamy fakt, że PO  dostrzegła zagrożenie jakim jest narzucanie lokalnym społecznościom sprzecznych z prawem i zdrowym rozsądkiem reguł przez partyjne warszawskie centrale. Zapraszamy wyznaczonego przez Platformę koordynatora kampanii samorządowej Tomasza Siemoniaka na spotkanie z przedstawicielami komitetu do Łodzi, w której akcja się rozpoczęła.

Obywatelska akcja zbierania podpisów pod referendum „Ratujmy samorząd” zainicjowana przez „Liberté!” i łódzki KOD zainicjowana 25 I 2017 r. została oficjalnie zgłoszona wraz z niezbędnymi podpisami do marszałka sejmu. Miliony Polek i Polaków zasługują na to, żeby móc zabrać głos w tak istotnej sprawie jaką jest ograniczenie ich prawa wyboru w wyborach samorządowych przez władzę centralną. Pytanie referendalne brzmi:

– Czy jesteś za tym, aby osoby, które sprawowały lub obecnie sprawują urząd prezydenta miasta, wójta lub burmistrza przez więcej niż jedną kadencję mogły kandydować i zostać ponownie wybrane na ten urząd w najbliższych wyborach samorządowych?

Akcję „Ratujmy samorząd” rozpoczęliśmy ponieważ nie zgadzamy się na ograniczanie samorządności w Polsce, szczególnie gdy proponowane regulacje sprzeczne są z podstawową rzymską zasadą prawa lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) i konstytucyjnie gwarantowanym biernym prawem wyborczym, które ograniczać można wyłącznie zmieniając Konstytucję RP. Apelujemy do wszystkich środowisk samorządowych o aktywne włączenie się do akcji. Tylko skoordynowanym działaniem obronimy Polskę samorządną przed zakusami opętanego manią centralizacji Prawa i Sprawiedliwości. Drodzy posłowie, pamiętajcie – Polska nie kończy się na Warszawie!

Czytaj również
O autorze
*
RedakcjaLiberté!