Oszczędzę Wam dwa tygodnie śledzenia polskich mediów

Drukuj

„Gdzie zatrzymał się ksiądz – pardon – Lemański?” – pyta Natemat.pl. Gazeta Wyborcza i Tygodnik Powszechny krytykują decyzję abp. Hosera. „To wielka strata dla pojednania polsko-żydowskiego” – pisze TP, a Katarzyna Wiśniewska w GW stwierdza, że „w Kościele wygrała frakcja Rydzyka”. W poniedziałkowej Gazecie Wyborczej wstępniak Adama Michnika w obronie suspedowanego księdza.

Przez cały weekend Adam Szostkiewicz, Jarosław Makowski, Tadeusz Bartoś, były ksiądz Obirek i Węcławski nie wychodzą z Tok FM, Polsat News i TVN24. Szymon Hołownia wymawia się anginą. Za to na witrynie stacja7.pl napisze: „Uspokójmy emocje. Kościół przetrwał 2000 lat, przetrwa i konflikt Hosera z Lemańskim”. Na witrynie Krytyki Politycznej Katarzyna Bratkowska stwierdza: „nie dziwi mnie decyzja abp. Hosera, to typowe dla świata samców”. 

Super Express trafia do kolegów i koleżanek ze szkoły ks. Lemańskiego. – Zawsze musiał mieć ostatnie zdanie przy rozwiązaniu równania z dwoma niewiadomymi. Trudno się z nim pracowało – mówi jego nauczycielka matematyki (l. 76). 

Niezalezna.pl przytacza fragmenty wypowiedzi księdza, które krytykują kościelnych hierarchów. Tekst nosi tytuł: „Wszystkie bluzgi bohatera Czerskiej. Tak wyrzucony ksiądz obrażał Kościół”. Gazeta Polska Codziennie publikuje rozmowę z abp. Hoserem, w którym wyjaśnia powody swej decyzji. Karnowski w komentarzu w tygodniku „W sieci” zastanawia się jaką aferę rządu Tuska przykryła sprawa Lemańskiego. „To całkiem zręczna próba przykrycia afery podsłuchowej, prawdziwy majstersztyk w wykonaniu Igora Ostachowicza”.

„Kościół to państwo totalitarne” – pisze na swoim blogu Jan Hartman. W środowej Polityce Extra Piotr Mucharski na gościnnych występach: „,To coraz mniej jest mój Kościół”. 

czy-ksiadz-lemanski-jest-obrzezany

W dyskusji o problemie Lemańskiego chcą się ogrzać i mniej mainstreamowe media. „Lemańskiego ucieczka od wolności Isaiaha Berlina” – swój tekst tytułuje Res Publica Nowa. Publicysta Teologii Politycznej pisze: „ksiądz Lemański przypomina mi nieco Dunsa Szkota”. Fronda.pl: „Abp Hoser był trochę w sytuacji młodej ludności Warszawy idącej do Powstania w sierpniu 1944 roku. Po prostu nie miał innego wyjścia, zdecydował za niego przeciwnik”. 

O czytelników walczą także portale tematyczne i blogerzy. „Najhuczniejsze wyrzucenia z Kościoła w XIX wieku” przypomina portal Histmag.org. Fashionelka.pl zwraca się bezpośrednio do księdza Lemańskiego: „Dobrze się stało – w koloratce nie było Panu do twarzy”.

Gorącą dyskusję obserwujemy także w mediach społecznościowych. Fanpage „Żądamy przywrócenia księdza Lemańskiego do Kościoła” na Facebooku w ciągu 24 godzin zdołało polubić 100 tysięcy Internautów. W październiku trafi do sprzedaży na Allegro.pl. Hasztag #słuchajLemanskiego(oczywiście na przekór Hoserowi) cieszy się ogromną popularnością na Twitterze.

1 września zaczyna się szkoła (a w knajpach zaczyna się picie). Media rzucają się na otwarcie roku szkolnego i temat darmowych podręczników.

Czytaj również
*
ŁukaszGrzesiczak