Polskość „wyjściowa”. Taka, od której zaczynamy opowieść. Ta niepogodzona ze sobą, ale zdolna do rewolucji; ta żyjąca obok siebie, a zdolna do „rozumnego strzeżenia wolności”. Ta z ostatnich wyborów, ale i ta, co stoi złocią, zabobonem, murem czy mitem. Nieufna, a kiedy indziej otwarta, po ludzku.. ciekawska. Polska rozdanych ról, czy wreszcie Polska koniecznych pytań. O polskiej łamigłówce rozmawiam z Pawłem Potoroczynem.
Gość odcinka:
Paweł Potoroczyn – polski menedżer kultury, publicysta, dyplomata; od 2008 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.Ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 założył, a następnie do 1987 kierował jako redaktor naczelny drugoobiegowym wydawnictwem Studencka Oficyna Literatów i Dysydentów SOLID. W latach 1988–1994 był właścicielem grupy firm „Zebra”. W latach 1991–1992 pełnił funkcję prezesa zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej S.A., a następnie do 1993 stał na czele spółki wydającej miesięcznik Film. Od 1995 pracował w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles jako konsul ds. kultury. Prowadził działania na rzecz przyznania Andrzejowi Wajdzie honorowego Oscara. W 2000 objął funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a pięć lat później analogiczne stanowisko w Londynie.
Hostini podcastu:
Magdalena M. Baran — doktor filozofii, historyk idei, publicystka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi etyką rządu. Doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, prowadziła gościnne wykłady na Uniwersytecie w Siegen, Julius-Maximilians-Universität w Würzburu oraz Uniwersytecie w Murcji. Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Autorka książek Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą (Liberté! 2018), Oblicza wojny (Arbitror 2018) i Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce (Liberté! 2021). Prowadzi podcast „Jest sobie kraj”. Redaktor prowadząca miesięcznika Liberté!
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Państwa darowiznom.
Przyłącz się do nas i wesprzyj naszą misję na: wspieraj.liberte.pl
Jeśli chcesz wesprzeć bezpośrednio autora zapraszamy na: wspieraj.liberte.pl/magdalena-baran
– w trakcie nagrania pojawiają się słowa wulgarne –