Zamiast czerwonych dywanów – lasy i jeziora Roztocza. Zamiast pachnących popcornem sal multipleksów – kameralne kino i długie rozmowy z udziałem twórców, którzy od lat przyjeżdżają do Zwierzyńca równie chętnie, co wierna publiczność Letniej Akademii Filmowej. 24. edycja LAF zaczyna się już 7 sierpnia. Co zaskoczy nas w Zwierzyńcu? Organizatorzy przygotowali aż dziewięć nowych sekcji i mnóstwo premier.
Tegoroczną edycję Festiwalu otworzy premiera filmu „Teściowie 2” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Na planie filmu ponownie spotkali się: Maja Ostaszewska, Izabela Kuna i Adam Woronowicz, a do obsady dołączył Eryk Kulm Jr. Twórcy spotkają się z festiwalową publicznością zaraz po projekcji.
„Łukasz Maciejewski zaprasza” to seria spotkań z najciekawszym nowym polskim kinem. Wszystkie projekcje będą pretekstem do pogłębionej rozmowy z autorami wybranych tytułów: reżyserami, aktorami, członkami ekip. W tym roku w programie między innymi głośny debiut Damiana Kocura „Chleb i sól”, przedpremierowy seans „Strzępów” Beaty Dzianowicz, poruszająca „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i melancholijny debiut Marcina Filipowicza „Braty”. Swoją obecność w Zwierzyńcu potwierdzili m.in. Dorota Pomykała, Michał Żurawski, Agnieszka Radzikowska, Beata Dzianowicz czy Krzysztof Zanussi.
O widzialności kobiet w branży filmowej Alicja Myśliwiec porozmawia z kobietami, które przecierają ścieżki w świecie kina i przebijają szklany sufit. Gościniami sekcji „Widzialne” będą m.in. Marzena Majcher (kompozytorka), Kinga Dębska (reżyserka), Paulina Krajnik (reżyserka obsady), Dorota Roqueplo (kostiumografka).
Podczas tegorocznej edycji organizatorzy przewidzieli aż trzy retrospektywy obejmujące twórczość Terrence’a Malicka, Giny Lollobrigidy i Jerzego Skolimowskiego.
Terrence Malick to jedna z kluczowych postaci Nowej Fali amerykańskiego kina (New Hollywood). Jego filmy znane są z podejmowania w nich tematyki transcendencji, metafizyki. W ramach Retrospektywy festiwalowa publiczność zobaczy: „Drzewo życia”, „Ukryte życie”, „Cienką czerwoną linię”, „Badlands” i „Niebiańskie dni”.
Widzów czeka też spotkanie z twórczością Giny Lollobrigidy. Wrócimy do najciekawszych kreacji śródziemnomorskiej divy i jednej z największych gwiazd europejskiego kina lat 60. i 50. Obejrzymy „Rzymiankę”, „Kiedy nadejdzie wrzesień”, „Trapez”, „Pobij diabła”, i „TBC”.
Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in.: Złotego Niedźwiedzia za film „Start”, Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za „Wrzask”, Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za film „Latarniowiec”. W 2016 r. uhonorowany został też Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości. W Zwierzyńcu obejrzymy „Barierę”, „Ręce do góry”, „Rysopis” i „Walkower”.
Organizatorzy od lat kładą szczególny nacisk na prezentację kina niedostępnego masowemu odbiorcy (np. w 2014 r. zaprezentowano rozbudowany program filmów indyjskich, kurdyjskich, gruzińskich i indonezyjskich, w 2013 r. pokazano zestaw filmów pakistańskich i kubańskich, w 2012 r. na LAF odbyła premierowa prezentacja 30 filmów z rejonu karaibskiego, w 2011 r. zaprezentowano 49 filmów z krajów Maghrebu). W tym roku w ramach sekcji „Zrozumieć Iran” festiwalowa publiczność razem z Arturem Zaborskim przekona się, co jest najbardziej interesujące we współczesnej kinematografii tego kraju.
Dzięki „Archeologii kina” widzowie zobaczą dziewięć filmów z siedmiu krajów leżących na pięciu kontynentach. Solidne kino gatunkowe będzie się przeplatać z filmami ekscentrycznymi. Jak co roku, nie zabraknie kina japońskiego. Będą je reprezentować dwa dzieła – „Trzech wyjętych spod prawa samurajów” autorstwa Hideo Goshy, mistrza kina samurajskiego oraz osobliwy i niepokojący dramat psychologiczny pt. „Twarz innego”, będący przedstawicielem japońskiej Nowej Fali. Do nietypowych filmów zaliczyć też można „Jak grom z jasnego nieba”, wyreżyserowany przez znanego ze skłonności do używek Dennisa Hoppera, oraz „Na krańcu świata”, uważany za najlepszy film o Australii, choć nakręcił go Kanadyjczyk Ted Kotcheff. Oprócz tego w programie znajdą się dwa filmy z Meksyku – gotycki horror „Trumna wampira” (1958 r.) oraz czarna komedia „Szkielet pani Morales” (1959 r.), a także klasyczny kryminał w wykonaniu argentyńskim: „La bestia debe morir” (1952 r.). Europę reprezentować będą dwa obrazy – oparty na faktach film wojenny „Przez śnieżną pustynię” z Norwegii oraz przezabawna przedwojenna polska komedia pt. „Dwie Joasie”.
Nie zabraknie krótkich metraży wyselekcjonowanych spośród produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka i Wajda School.
Idea organizacji letniej filmowej imprezy edukacyjnej w małej miejscowości wypoczynkowej, jaką jest Zwierzyniec, jest pomysłem innowacyjnym, nawiązującym do podobnego projektu Letniej Szkoły Filmowej realizowanego od 1964 roku w Uherské Hradiště (Czechy). Impreza jest z założenia niekomercyjna. Do zobaczenia w Zwierzyńcu od 7 do 15 sierpnia! Więcej informacji można znaleźć na www.laffest.pl
Fundacja Liberté! zaprasza na Igrzyska Wolności 2023 „Punkt zwrotny”! 15-17.09.2023, EC1 w Łodzi. Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Miasto Łódź oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Więcej informacji na: https://igrzyskawolnosci.pl/
