Od działań każdego z nas zależy, jaka jest i jaka będzie Polska za dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści czy czterdzieści lat. Budowanie poczucia sprawczości w sobie samym i innych to wyzwanie codzienności. Każdy z nas ma wpływ na kreowanie otaczającego go świata i warto sobie to uzmysłowić i o tym pamiętać. Przede wszystkim należy postawić sobie pytanie, w jakiej Polsce chcę żyć? W jakiej Polsce chcę by żyły moje dzieci lub kolejne pokolenia? Czy mogę znaleźć wsparcie w przeprowadzaniu zmian w Polsce?
Aby mogły zajść pozytywne zmiany musimy wyjść z założenia, że nie jest nam wszystko jedno, że obchodzi nas to, czy nasz kraj jest miejscem przyjaznym dla możliwie jak największej liczby ludzi i podejmujemy ku temu odpowiednie kroki.
Na kanwie tego założenia powstał projekt #OdNasZależy „Polska 2060”, w ramach kampanii “Organizacje społeczne. To działa”, która ruszyła w grudniu 2020 roku, jako efekt współpracy organizacji społecznych z Nowym Teatrem i polskimi artystami. Edukatorzy, artyści i społecznicy połączyli swoje siły, by uruchomić społeczną wyobraźnię i ukazać, jak piękna może być Polska, jeśli weźmiemy sobie do serca prawa człowieka i w sposób rozumiejący doświadczymy inności, która wzbogaca, a nie ogranicza, otwiera możliwości, a nie zamyka horyzonty, rozwija naszą wrażliwość i współodczuwanie, a nie zatrzymuje w miejscu czy prowadzi do egoizmu.
https://www.youtube.com/watch?v=A7Ifyd-BQh4
Złotą myślą, która mogłaby uruchomić wyobraźnię osób przeciwnych zmianom jest kantowska maksyma: „Postępuj wedle takiej tylko zasady, co do której mógłbyś jednocześnie chcieć, aby stała się prawem powszechnym.” Pragniesz czuć się bezpiecznie? Pozwól innym czuć się bezpiecznie w swoim kraju. Pragniesz szacunku dla swojej osoby? Pozwól innym czuć się szanowanymi. Pragniesz się rozwijać i żyć godnie? Pozwól na to innym. Nie hamuj, nie zatrzymuj, nie blokuj, tylko działaj. Tak jak robią to organizacje społeczne zajmujące się prawami osób LGBT+ (Kampania Przeciw Homofobii,), klimatem (ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi), prawami zwierząt (Stowarzyszenie Otwarte Klatki), edukacją (Fundacja Szkoła z Klasą) oraz równością płci (Fundusz Feministyczny).
Artyści we współpracy z tymi organizacjami stworzyli projekty pomników, które wizualizują zmianę przyszłości. Można je zobaczyć na stronie: http://www.todziala.org/#odnaszalezy. Twórcami projektów pomników przyszłości są: Beata Sosnowska, Bartek Arobal Kociemba, Kasia Oleśkiewicz (https://www.facebook.com/kasia.oleskiewicz.1) , Luiza Kwiatkowska, Jarek Kubicki.
Ich prace przedstawiają Polskę 2060, jak podają organizatorzy projektu „Polskę, w której marzenia i potrzeby dzieci są podstawą nowoczesnej edukacji, nie ma potrzeby przemysłowej hodowli i zabijania zwierząt, poprzez porozumieniepokoleń przeprowadzona zostaje sprawiedliwa transformacja niwelująca skutki katastrofy klimatycznej, państwo otacza opieką osoby i rodziny LGBT+ a społeczeństwo w oparciu o ideały feminizmu ceni troskę i solidarność tak jak dzisiajindywidualny sukces. To opracowane przez organizacje społeczne wizje możliwejprzyszłości, która zależy od nas wszystkich.”
A na koniec jeszcze jeden imperatyw Immanuela Kanta, który pozwala zrozumieć wagę naszych czynów i zaniechań: „Postępuj zawsze tak, jakby od twojego działania lub jego zaniechania miała zależeć odmiana losów świata. Kto działa na szkodę wspólnoty, szkodzi w ostatecznym rachunku samemu sobie.” Działajmy więc na wspólną korzyść, jaką jest stworzenie Polski w najbliższych dekadach, Polski przyjaznej wszystkim jej obywatelom.
Partner projektu: Nowy Teatr
Patronat medialny: radio TOK FM
Źródło: kampania Organizacje społeczne. To działa!
