Modlitwa rabina „Potrzebujemy siebie nawzajem”
Modlitwa rabina „Potrzebujemy siebie nawzajem”
OD AUTORA BLOGU:
W tym trudnym dla wszystkich czasie po morderstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pragnę podzielić się modlitwą rabina z Londynu, który był gościem na spontanicznej modlitwie ekumenicznej w Pasażu Schillera w Łodzi „Jesteśmy razem” w poniedziałek 14 stycznia 2019 r. Modlił sie ostatni po delegacie Arcybiskupa Grzegorza Rysia, księdzu prałacie Tadeuszu Weberze (Kościół Rzymsko-Katolicki), ks. proboszczu Michale Makuli (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i po rabinie Łodzi Dawidzie Szychowskim. Na spotkaniu tłumaczyłem a vista, teraz już miałem więcej czasu.
Modlitwa „Potrzebujemy siebie nawzajem”
Straciliśmy ukochaną i jednoczącą postać Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska, a to przez brutalnego ekstremistę popełniającego szokujący i brutalny czyn. Paweł Adamowicz był liberalnym, proeuropejskim humanistą, który zginął podczas udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, podczas pozyskiwania funduszy na sprzęt medyczny dla dzieci i osób słabych.
W tym bolesnym i trudnym czasie potrzebujemy siebie nawzajem, ponieważ wszyscy jesteśmy w tej samej przeciekającej łodzi z dziurami i wszyscy razem na tej jakże kruchej planecie. Musimy po prostu cały czas stopniowo wzrastać — w imię włączania wszystkich i świętowania tolerancji, jak również naszych różnic w wierze czy braku wiary, różnic pochodzenia lub narodowości, ze względu na ludzką godność i poszanowanie dla stworzenia.
W tym szczególnie smutnym momencie nie angażujmy się w czynienie ofiarami innych ani w walkę o status ofiary dla nas samych. Moją modlitwą jest, abyśmy przechodzili „… od strachu do wiary, od bólu do współczucia i od żalu do zrozumienia”. Amen.
– Rabin Dr Frank Dabba Smith
Frank Dabba Smith
urodził się w 1955 roku w Kalifornii i zdobył swój pierwszy dyplom z antropologii lingwistycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Po pracy jako niezależny fotograf i nauczyciel, uczył się na liberalnego rabina w Leo Baeck College w Londynie i od 1997 r. służy w Mosaic Liberal Synagogue (dawniej Harrow and Wembley Progressive Synagogue). Jego rozprawa doktorska na University College London (UCL) opisuje postawę i działanie renomowanego producenta aparatów fotograficznych Ernsta Leitza z Wetzlar podczas Holokaustu. Ukończył studia hebrajskie i żydowskie oraz studia fotograficzne. Prowadzi kursy poświęcone umieraniu, śmierci i żałobie, a także o Holokauście dla studentów rabinackich w Leo Baeck College. Publikacje Franka Dabba Smitha obejmują: My Secret Camera (Harcourt and Frances Lincoln, 2000) oraz Elsie’s War (Frances Lincoln, 2003). Indywidualne wystawy fotograficzne obejmują Galerię Leica (Nowy Jork, 2012), SAK-Art Museum (Svendborg, Dania, 2012) oraz zbiorowe z rzeźbiarzem Jane McAdam Freudem w szpitalu Priory Psychiatric Hospital (Roehampton, Londyn, 2014). Zasiada w Międzynarodowym Komitecie Doradczym EcoPeace-Bliski Wschód, jako wiceprzewodniczący Brent Multi-Faith Forum, w Niezależnej Grupie Doradczej Metropolitan Police w London Borough of Brent oraz jako powiernik Berakah-Arts. Frank Dabba Smith jest żonaty z Cathy od 1986 roku i ma troje dzieci: Miriam (1991), Lewis (1995) i Sarah (1997).
tłum. Jarosław Płuciennik
Łódź, 17.01.19