Jak w dzisiejszych czasach postrzegamy zwierzęta? Jako czujące, godne poszanowania istoty czy jako źródło białka? Czy jesteśmy wrażliwi na krzywdę zwierząt hodowanych na fermach przemysłowych? A może nie wiemy co tam się dzieje lub – uwiedzeni obrazkiem szczęśliwej świni na opakowaniu mięsa – wcale nie chcemy wiedzieć? Jakie korzyści w zakresie redukcji gazów cieplarnianych przyniesie globalne przestawienie się na dietę roślinną? Czy jesteśmy już na tej drodze? O tym w rozmowie z Weroniką Michalak Morgan Janowicz oraz Aleksandra Ozimek.
Seria podcastów realizowana jest przez Liberte! we wsparciu European Climate Foundation (ECF).
Morgan Janowicz – członkini Zarządu Green REV Institute, Koordynatorka ds. Partnerstwa Green REV Institute oraz Koordynatorka Koalicji Future Food 4 Climate, pierwszej i największej koalicji w Polsce, która działa na rzecz transformacji systemu żywnościowego. Ambasadorka globalnej kampanii Plant Based Treaty – Traktatu Roślinnego.
Aleksandra Ozimek – aktywistka, specjalistka do spraw rzecznictwa politycznego w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki. Lekarka, specjalistka ginekologii i położnictwa, absolwentka Gender Studies IBL PAN. Zajmuje się dążeniem do wprowadzenia zmian systemowych polepszających dobrostan zwierząt gospodarskich. Pracuje w cudownej grupie osób skupionych wokół Otwartych Klatek, organizacji, która od ponad 10 lat działa na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych.
Hostini podcastu:
Weronika Michalak pełni funkcję dyrektorki polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) analizującej wpływ czynników środowiskowych na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Jest autorką i współautorką publikacji oraz artykułów dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza i skutków zmiany klimatu na zdrowie, m.in „Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne” czy „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie”, „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie mieszkańców Warszawy”, członkinią grup roboczych ekspertów zdrowia publicznego, aktywną uczestniczką Szczytów Klimatycznych, koordynatorką kampanii HEAL, a także organizatorką kilku konferencji poświęconych tematyce zdrowotnych skutków zanieczyszczeń powietrza oraz zmieniającego się klimatu.
