Większość konsekwencji zmiany klimatu, zwłaszcza w krajach rozwijających się, dotyka kobiet. Czy wobec tego walka z kryzysem klimatycznym jest kobietą? Jak w patriarchalnym społeczeństwie dopuścić do merytorycznej – często opartej o suche dane i wskaźniki – debaty głos empatyczny, pełen troski i wartości podlegających bardziej mierze człowieczeństwa i więzi z naturą, niż PKB? Jak sprawić, że głos kobiet będzie lepiej słyszalny i skłaniający do głębokiej refleksji nad szukaniem jedności, a nie podkreślaniem podziałów? O tym w rozmowie z Weroniką Michalak Jadwiga Klata oraz Agata Kuźmińska.
Gościnie odcinka:
Jadwiga Klata – Współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, prowadząca możliwy podcast Jadwigi Klaty. W przeszłości związana z Extinction Rebellion. Przeciwdziała kryzysowi klimatycznemu i kryzysowi wyobraźni; opowiada w kręgu, działa w teatrze.
Agata Kuźmińska – Fundatorka i Prezeska Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości, lokalnej organizacji działającej na rzecz przyszłości i Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. Wcześniej zajmowała się prognozowaniem przyszłości w Pracowni Miejskiej w Koninie, realizując w ramach projektu Miasta2050 trzy Foresighty dla miast i regionów (Konin 2050, Lublin 2050 i Powiat Turecki 2033)
Hostini podcastu:
Weronika Michalak pełni funkcję dyrektorki polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) analizującej wpływ czynników środowiskowych na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Jest autorką i współautorką publikacji oraz artykułów dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza i skutków zmiany klimatu na zdrowie, m.in „Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne” czy „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie”, „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie mieszkańców Warszawy”, członkinią grup roboczych ekspertów zdrowia publicznego, aktywną uczestniczką Szczytów Klimatycznych, koordynatorką kampanii HEAL, a także organizatorką kilku konferencji poświęconych tematyce zdrowotnych skutków zanieczyszczeń powietrza oraz zmieniającego się klimatu.
Seria podcastów realizowana jest przez Liberte! we wsparciu European Climate Foundation (ECF)
