Igrzyska Wolności w tym roku w formie on-line. Ma to swoje spore wady, bo siłą tego typu wydarzeń jest bezpośrednia interakcja i networking. Z drugiej strony dostępność do ciekawych paneli znacznie wzrasta i dużo łatwiej obejść konflikty czasowe interesujących nas paneli z napiętym grafikiem. A jest w czym wybierać!
Dla ekonomisty niewątpliwie ciekawe są panele związane z nowymi technologiami zwłaszcza w kontekście pandemii. O tym dyskutować będą w sobotę o 13:30 przedstawiciele firm technologicznych. A jest o czym rozmawiać bowiem pandemia wymusiła na firmach wdrożenie i rozwinięcie technologii cyfrowych. Przeciągająca się pandemia pokazuje, że firmy, które założyły strategię przeczekania zamiast dostosowania, mocno ucierpią.
Też w sobotę, trochę później, bo o 16:45 zaczyna się panel o zastosowaniach sztucznej inteligencji w administracji państwowej, który będę miał przyjemność prowadzić. Z jednej strony to obietnica sprawnej i tańszej administracji, a także uwolnienia pracowników do strefy prywatnej. Z drugiej strony wielkie zbiory danych posiadane przez państwo w połączeniu ze sztuczną inteligencją to zagrożenie prywatności obywatela. Chiny stoją na czele wyścigu inwigilacji i sterowania obywatelem za pomocą algorytmów. Gdzie nakreślić granicę?
W niedzielę o 11:30 dyskusja o tym jak wygląda stan światowego wyścigu technologicznego. Zwycięzca tego wyścigu będzie decydował o kształcie stosunków ekonomicznych i dominacji gospodarczej. Stąd choćby konflikt na linii USA – Chiny o wdrożenie technologii 5G. Swobodniejsze podejście regulacyjne tak w przypadku sztucznej inteligencji jak i GMO powoduje, że kraje Azji mają większe szanse na objęcie prowadzenia. Tymczasem Europa stawia na ochronę obywateli – często na wyrost ograniczając swoje możliwości rozwojowe co za tym idzie przyszłą pozycję. Czy to słuszna strategia?
W niedzielę o 18:00 będę także prezentował część ekonomiczną raportu Liberté! Świat po pandemii.
Zapraszamy i do zobaczenia!
Autor zdjęcia: NASA
