Lato jest tradycyjnie tym okresem w roku, który planujemy poświęcić na nadrabianie lektur. Przy okazji powracające do nas fale upałów mogą coraz więcej osób skłaniać do refleksji nad tym, że zmiany klimatu nie są wyssane z palca, a do tego mogą bardzo negatywnie wpłynąć na naszą jakość życia. Jeżeli chęć refleksji nad przyszłością planety będzie szła w parze z chęcią spędzenia upalnych dni nad książką, to mam kilka propozycji o różnym poziomie trudności.
1. Nauka o klimacie – Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski, Wydawnictwo Sonia Draga
Najbardziej naukowa z proponowanych książek, pozwala ułożyć sobie w głowie wiele wątków związanych ze zmianami klimatu. Być może nie jest to lektura na plażę (chociaż wszystko jest kwestią gustu), za to dostarczy argumentów na niejedną zaciętą dyskusję, więc można po nią sięgnąć w przygotowaniu na spotkania zarówno z rodziną, jak i nowo poznanymi ludźmi w hotelach. Dyskusjom o klimacie towarzyszy wiele emocji, więc warto sięgać szczególnie po autorów, którzy są rzetelni i opierają się na danych. Takimi osobami są z pewnością wszyscy autorzy książki “Nauka o klimacie”, którzy są związani również z portalem o tej samej nazwie. Warto dodać, że zespół ten został w 2018 roku uznany przez PAP i MNiSW za „najlepszy zespół popularyzujący naukę w Polsce”. Jeśli jeszcze ich nie znacie, to najwyższy czas nadrobić zaległości.
2. Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy – Bill Gates, Wydawnictwo Agora
Bill Gates jest dla wielu osób postacią kontrowersyjną, jednak nie da się mu odmówić zaangażowania w rozwiązywanie najważniejszych problemów współczesności. Jednym z tematów, który z pewnością zaprzątają jego uwagę, jest właśnie klimat. Ta książka jest bardzo przystępnym wprowadzeniem w różne obszary działalności człowieka, w których jest nadal sporo do zrobienia. Dla mnie osobiście w podejściu Gatesa ujmujące jest branie pod uwagę rozwoju krajów Globalnego Południa jako koniecznej części rozwiązań klimatycznych. Częstym zarzutem wobec narracji ekologów jest ich wysoki poziom mizantropii i proponowania rozwiązań, które mogą zdecydowanie pogorszyć jakość życia ludzi w krajach rozwijających się, albo powstrzymać jakąkolwiek szansę na rozwój ekonomiczny tych krajów. Gates bierze te czynniki pod uwagę i jest to duży argument za tym, żeby z jego przemyśleniami się zapoznać.
3. Porozmawiajmy o jedzeniu zwierząt: etyka wegetarianizmu – Michael Huemer, Wydawnictwo Naukowe PWN
Jeśli ktoś zastanawia się nad wpływem własnego stylu życia na ocieplanie klimatu, jednym z najważniejszych kroków, jakie można przedsięwziąć, jest zmiana diety. Nie jest to coś, co wiele osób chce słyszeć, ale takie są fakty. Za rezygnacją ze zjadania zwierząt przemawiają nie tylko względy klimatyczne – za takim krokiem przemawiają również względy zdrowotne i etyczne. Książka Michaela Huemera jest poświęcona właśnie etycznej stronie rezygnacji z mięsa. Jest to pozycja niezwykle przystępna (napisana w formie dialogu) i wolna od jakiegokolwiek zacietrzewienia. Autor jest libertarianinem i wykładowcą filozofii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
4. Księga nadziei. Poradnik przetrwania dla zagrożonej planety – Jane Goodall, Wydawnictwo Media Rodzina
Często największą barierą w podjęciu działań na rzecz jakiejkolwiek zmiany jest poczucie braku nadziei. Temu uczuciu chce stawić czoła w swojej najnowszej książce Jane Goodall. Ta przystępna pozycja napisana w formie dialogu skupia się na mocach ludzkości, z których można czerpać w chwilach zwątpienia. Nie chcę tutaj zdradzać, jakie są to cechy, ale dodam, że warto tę książkę przeczytać w te wakacje, ponieważ Jane Goodall jest jedną z osób, które będzie można zobaczyć jesienią na Igrzyskach Wolności w Łodzi. Można więc łapać tę nadzieję, robić notatki i przygotowywać mądre pytania do kobiety będącej prawdziwą legendą nauki o zwierzętach i przyrodzie.
5. Projekt Hail Mary – Andy Weir, Wydawnictwo Akurat
To z kolei najlżejsza z moich propozycji na lato. Jestem wielką fanką Marsjanina Andy’ego Weira, więc z dużą ciekawością sięgnęłam po jego najnowszą książkę, która również bardzo mi się spodobała. Ponownie będziemy mieli do czynienia z samotnym bohaterem w kosmosie, ale tym razem historia kręci się wokół tematu zmiany klimatu. Z tym wyjątkiem, że klimat ziemi bardzo szybko się wychładza. Nie ma tu jednak śmieszkowania z problemów, z którymi teraz zmagamy się na ziemi, jest za to sporo refleksji nad tym, jak trudne jest działanie na rzecz wspólnego przetrwania i że czasami wymaga prawdziwego bohaterstwa.
Fundacja Liberte! zaprasza na Igrzyska Wolności w Łodzi, 14–16.10.2022. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Miasto Łódź oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Więcej informacji już wkrótce na: www.igrzyskawolnosci.pl